Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • VII - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 835 - art. 921[16])

  darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój (...)

 • Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

  , darczyńca może ją odwołać tylko wtedy, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego darczyńca może (...)

 • Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  na rzecz dziecka poczętego, ale jeszcze nie narodzonego, Odwołanie darowizny nie jest możliwe jeśli czyni ona zadość zasadom współżycia społecznego, Jeśli darczyńca popadnie w niedostatek (...)

 • Porada prawna na temat darczyńca

  Nie szukaj dłużej informacji na temat darczyńca, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Darowizna na rzecz syna

  termin zwrotu). Art. 898. § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. § 2. Zwrot przedmiotu (...)

 • Umowa darowizny, a majątki małżonków

  prawna w jakiej została zawarta umowa darowizny (akt notarialny lub inna forma odmienna od aktu notarialnego), decyduje do jakiego majątku przynależeć będzie przedmiot darowizny. Zatem to darczyńca

 • Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

  wykonana. darowizna, umowa darowizny, obdarowany, darczyńca, akt notarialny, skutek rzeczowy umowy, zobowiązanie, darowizna niewykonana

 • Majątek wspólny małżonków

  dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.                    

 • Darowizna a niedostatek darczyńcy

  po dokonaniu darowizny (a nie wcześniej) darczyńca musi popaść w niedostatek. Należy przez to rozumieć niemożliwość zaspokojenia przez niego swoich podstawowych potrzeb życiowych i zapewnienia (...)

 • Darowizna a niedostatek darczyńcy

  mieszkaniowych. Podkreślamy jednak, że ocena tej sytuacji zależy wyłącznie od cech indywidualnych danej sprawy, jeżeli np. darczyńca w niedostatku posiada mieszkanie własnościowe i jednocześnie (...)

 • Rażąca niewdzięczność obdarowanego

  ; to najlepiej przy świadkach). Zwracamy jednak uwagę, że samo odwołanie darowizny nie spowoduje, że własność nieruchomości wróci do darczyńcy. Dla osiągnięcia skutku rzeczowego darczyńca, który (...)

 • Obdarowanie dwóch osób tym samym przedmiotem

  darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jednocześnie darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania (...)

 • Anonimowy darczyńca

  ministra właściwego do spraw finansów publicznych. publiczna zbiórka, darowizna na rzecz fundacji, anonimowy darczyńca, pozwolenie na publiczną zbiórkę pieniędzy

 • Odwołanie darowizny

  chwili rozporządzania majątkiem darowanym obdarowany winien liczyć się z obowiązkiem świadczenia, nie stosuje się do niego tego ograniczenia i darczyńca może żądać środków utrzymania.Obowiązek

 • Odwołanie darowizny

  również kiedy darczyńca nie może odwołać wykonanej darowizny. Darowizna bowiem nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  , gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.Art. 34[1]. Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania (...)

 • Opodatkowanie darowizny od matki

  , jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Zatem darowizna, mimo iż darczyńca nie złożył oświadczenia o dokonaniu darowizny w formie aktu notarialnego, staje się ważna, jeżeli darczyńca (...)

 • Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka

  , darczyńca, osoba obdarowana, koszty uzyskania przychodów, ulga z tytułu darowizn, odliczenie od dochodu, organizacja prowadząca działalność pożytku publicznego

 • Odwołanie darowizny z powodu niewdzięczności

  W jakich wypadkach niewdzięczność obdarowanego uzasadnia odwołanie darowizny? Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej

 • Podział ruchomości po rozwodzie - samochód

  mówiące, że Darczyńca jest właścicielem ½ przedmiotu darowizny, że rzecz została obdarowanemu wydana, a także określić w umowie datę i miejsce jej zawarcia. Zarówno darowizna (...)

 • Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

  okolicznościach przysługuje prawo do wystąpienia z powództwem o zwrot przedmiotu darowizny w odpowiedniej części.Powyższe orzeczenie dotyczy sytuacji, w której darczyńca jeszcze (...)

 • Podatki od darowizny od firmy dla firmy

  w myśl art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Oznacza to, że darczyńca (...)

 • Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

  z majątku osobistego albo jako darowizna, zapis lub spadek, pomimo tego, że służą wspólnie do użytku i są "zwykłe" spadkodawca lub darczyńca wyraźnie określił, ze mają należeć tylko (...)

 • Zobowiązany do zapłaty podatku od umowy darowizny

  podatkowego obojętna. Mogą one postanowić, że należny podatek zapłaci darczyńca albo obdarowany, albo że zapłacą go wspólnie. Tak więc strony umowy darowizny mogą wzajemnie uzgodnić, że podatek (...)

 • Odwołanie dokonanej darowizny

  ze swoim mężem i się nim opiekuje) W pierwszej kolejności proszę pamiętać o zasadach, zgodnie z którymi darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił (...)

 • Prawo użytkowania pokoju mieszkalnego

  przedstawioną w stanie faktycznym sytuacją, uprawnienia darczyńcy wynikające z przysługującej mu służebności może on wykonywać w całym domu, jednak wybór części domu należy do darczyńcy. Jeżeli (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • pierwszy samochod umowa oplaty darowizna pomocy

  WItam serdecznie, Z góry przepraszam jezeli zalozylam temat w zlym miejscu Opisze swoja sytuacje i proszę o pomoc ponieważ jestem "zielona" w tych sprawach (...)

 • darowizna 2013

  Witajcie, dawno nie miałam zadnego zapytania teraz akurat mam. Prosze mi powiedzieć, co to oznacza że w umowie darowizny dopuszczalne jest obciążenie (...)

 • Kiedy można odwołać darowiznę?

  Witam, proszę o pilną pomoc. Chciałbym odwołać darowiznę która już miała miejsce, czy jest to możliwe? Darczyńca może zawsze odwołać swoje (...)

 • jak cofnąć darowiznę ?

  witam, czy jest możliwe cofnięcie darowizny? Jakie muszą zaistnieć okoliczności aby można było skutecznie zażądać zwrotu darowizny? Czy są różnice (...)

 • Darowizna mieszkania dla syna od rodziców, jakie prawa prawa żony?

  Rodzice chcą przepisać dom dla mnie. Z żoną nie mamy rozdzielności majątkowej. Jak dokonać przepisania domu aby był on wyłącznie moją własnością? (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane