Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kodeks postępowania karnego

  cywilny wniesie o przekazanie pozwu sądowi właściwemu do rozpoznawania spraw cywilnych, za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się dzień wniesienia pozwu w postępowaniu karnym. (...)

 • II - Kodeks postępowania karnego - Czynności procesowe. Dowody

  początkowi terminu; jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia, koniec terminu przypada na ostatni dzień tego miesiąca. § 3. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę (...)

 • Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

  pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.  Dzień wolny rekompensuje pracownikowi (...)

 • Porada prawna na temat czy za 01.01.2011 należy się dzień wolny

  Nie szukaj dłużej informacji na temat czy za 01.01.2011 należy się dzień wolny, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Kodeks postępowania administracyjnego

  miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  składek albo ZUS za zgodność z oryginałem albo zagraniczny akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu. Nie wymaga się od ubezpieczonych przetłumaczenia na język polski (...)

 • Kodeks spółek handlowych

  należy: 1) w przypadku wypowiedzenia - ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia,  2) w przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości - dzień (...)

 • Kodeks wyborczy

  głosowanie w wyborach przeprowadza się w ciągu dwóch dni termin głosowania określa się na dzień wolny od pracy oraz dzień go poprzedzający.Art. 5. Ilekroć w kodeksie (...)

 • Kodeks karny wykonawczy Cz. I

  stosuje się odpowiednio. Art. 63a. W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% (...)

 • Kodeks karny wykonawczy Cz. II

  regulaminowe i przysługujące mu z tytułu zatrudnienia, premie za oszczędność surowca, wynagrodzenie za racjonalizatorstwo i wynalazczość oraz wynagrodzenie za pracę wykonywaną ponad (...)

 • Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

  . sprzedał za 500 tys. zł mieszkanie, które nabył w 2013 r., za kwotę 400 tys. zł. Za uzyskane ze sprzedaży 460 tys. zł chce nabyć inny lokal mieszkalny, a pozostałe 40 tys. (...)

 • Kodeks karny wykonawczy

  przekroczyć 12 miesięcy pozbawienia wolności, jak również górnej granicy kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo, a jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary (...)

 • Ustawa prawo wekslowe

  wystawca może się zwolnić; zastrzeżenie, którym wystawca zwalnia się od odpowiedzialności za zapłatę, uważa się za nienapisane.Art. 10. Jeżeli weksel, niezupełny (...)

 • VI - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 720 - art. 834)

  wynagrodzenie. § 2. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Art. 736. Kto (...)

 • Kodeks cywilny

  najbardziej prawdopodobna, a w braku wszelkich danych - pierwszy dzień terminu, z którego upływem uznanie za zmarłego stało się możliwe. § 3. Jeżeli w orzeczeniu o uznaniu za (...)

 • Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

  oraz pouczenie dokumentuje się notatką urzędową.§ 8. Przepis art. 213 § 1 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio. Art. 55. § 1. Czynności wyjaśniające przeprowadza (...)

 • Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

  ! Nie powinno się używać podczas burzy telefonu komórkowego. Dla własnego bezpieczeństwa należy wyłączyć go! Jeżeli jest się w terenie zabudowanym, należy odejść (...)

 • Kodeks spółek handlowych (art. 301-387)

  dywidendy podejmuje się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu. § 3. Zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej ustala dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. Dzień dywidendy (...)

 • Co należy się pracownikowi za nadgodziny?

  dla pracownika dniami pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto. 50 proc. wynagrodzenia za pracę w każdy inny dzień nie (...)

 • I - KODEKS POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO – Przepisy ogólne

  ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. § 5. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed (...)

 • Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

  ) stanowi usługę finansową. Opłatę należną (np. odsetki) za rozłożenie w czasie płatności wynagrodzenia za usługę projektową i usługę budowlaną (budowlano-montażową), należy (...)

 • Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

  Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka

 • Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

  , przemieszczenie towarów uznaje się wówczas za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.  Przykład:  Zaznaczono wyżej, że nie uznaje się za WDT przemieszczenia towarów, (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  wynagrodzenia za pracę, finansuje budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składki są finansowane przez budżet państwa niezależnie od tego, czy niania podlega (...)

 • Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

  natomiast wynagrodzenia za sobotę, nie przysługuje im też za ten dzień dzień wolny od pracy. Na koniec warto wyjaśnić sprawę szkoleń BHP, o których mowa w przedstawionym (...)

 • 2 maja wolnym w zamian za sobotnie święto

  znajdzie jednak zastosowania, gdy dzień wolny przypada w niedzielę. Dzieje się tak dlatego, że przepisy kodeksu pracy wyraźnie stanowią, że aby wymiar czasu był obniżony, dzień (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)

 • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

  Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku (...)

 • rozwód z orzekaniem o winie

  witajcie, za trzy tygodnie mam druga sprawe rozwodową.Mąż odszedł ode mnie 2 lata temu, po prostu po jednej z nocnych imprez(wrócil o 6 rano) gdy (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Ile urlopu mi się należy???

  Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane