Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Komin na zewnątrz budynku

  wydanie takiego pozwolenia. Oczywiście przy budowie takiego komina należy uwzględnić wiele przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa budynku. Konieczne jest więc uwzględnienie (...)

 • Dobudowa komina

  dla terenów sąsiednich. Czy na budowę wyżej wymienionego komina potrzebne jest pozwolenie na budowę, dokonanie zgłoszenia budowy czy też tego typu roboty nie wymagają (...)

 • Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  jedynie wykwalifikowanych rzemieślników do poszczególnych prac. Sam może również aktywnie uczestniczyć w budowie przy wykonywaniu prac nie wymagających kwalifikacji, jak (...)

 • Porada prawna na temat czy przy budowie komina potrzebne jest pozwolenie

  Nie szukaj dłużej informacji na temat czy przy budowie komina potrzebne jest pozwolenie, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

      Pozwolenie na budowę   Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, (...)

 • Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna

  Stan faktyczny Jestem właścicielem elektrowni wodnej. Teren, na którym ułożony jest rurociąg, należy do innego właściciela. Rurociąg jest ułożony w ten sposób, że część jest (...)

 • Wystarczy zgłoszenie w miejsce pozwolenia na budowę

  . Pozwolenie budowlane na remont będzie potrzebne jedynie wówczas, gdy remontowany budynek jest zabytkiem. W pozostałych wypadkach, nawet gdy remontujemy ważne elementy konstrukcyjne, wystarczy (...)

 • Zgoda sąsiada na rozbudowę budynku

  stanowi brak zgody sąsiada na wykonanie u niego nadbudowy komina. Czy organ ma prawo żądać ode mnie takiej zgody? Czy muszę nadbudować ten komin? Czy może to sąsiad powinien (...)

 • Zmiana sposobu użytkowania lokalu

  także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne. Zatem, w chwili obecnej nie jest potrzebne pozwolenie na zmianę użytkowania, jeżeli zmieniane jest przeznaczenie (...)

 • Procedury budowlane

  oddziaływania na środowisko, robót budowlanych wykonywanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków (do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć pozwolenie (...)

 • Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

    Od czego zacząć? Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, na podstawie której można rozpocząć roboty budowlane. Zanim jednak wniesie się wniosek o wydanie pozwolenia (...)

 • III - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część ogólna

  rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach jest on odpowiedzialny względem współwierzycieli. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, wierzyciel, który przyjął świadczenie, (...)

 • Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

  do potrzeb użytkowników, jaką ma sprawność i czy wskazane jest podjęcie działań mających na celu poprawę jego działania pod względem efektywności energetycznej, co jest bezpośrednio (...)

 • Wymogi prawne dla usytuowania tymczasowego obiektu budowlanego - opinia prawna

  instancji jest starosta. Pozwolenie na budowę wydawane jest w formie decyzji administracyjnej - decyzja ta upoważnia inwestora do rozpoczęcia budowy. Do wniosku o pozwolenie na budowę (...)

 • Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

  budowlanego.   Z opisu stanu faktycznego wynika, iż właściwie dokumentacja powykonawcza jest niezgodna z prawdą, gdyż jest oparta na projekcie, a nie na faktycznym stanie obiektu. Zgodnie (...)

 • Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

  statystycznej. Co to jest tytuł prawny, prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Kolejnym warunkiem zwrotu jest (...)

 • Kontenery na budowie

  kondygnacje. Czy na postawienie takich kontenerów potrzebne jest jakieś pozwolenie? Budowa obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji (...)

 • Zabudowa siedliskowa - opinia prawna

  będzie wydana i pozwolenie na budowę będzie wydane w oparciu o miejscowy plan. Dlatego warto wcześniej zapoznać się ze studium zagospodarowania, gdyż z reguły większość z jego ustaleń zachowanych (...)

 • Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

  ;Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. 2. (skreślony)3. Zbycie spółdzielczego

 • Wbudowanie kominka a projekt i pozwolenie

  kominka z wkładem, będzie wykonany komin na zewnątrz budynku. Czy na takie prace jestem zobowiązany wykonać projekt i jakie przepisy regulują takie prace? Czy jestem zobowiązany do zgłoszenia (...)

 • Pozwolenie na budowę a zwrot VAT

  prawny (np. własność), a nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. W tym przypadku trzeba dysponować prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czyli tytułem prawnym (...)

 • Ważność pozwolenia na budowę

  uchyleniu postanowienia. Czy teraz mogę kończyć remont, czy muszę znowu składać o nowe zezwolenie? Decyzja administracyjna, jaką jest pozwolenie na budowę jest ważna (...)

 • Przygotuj się na wakacje

  do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowaną podróżą należy sprawdzić, (...)

 • Budowa studni - pozwolenie czy zgłoszenie

  zgłoszenie w prawie budowlanym Nie napisał Pan, jaką głębokość ma mieć studnia. Jeśli ponad 30 m, to potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. Organem właściwym do wydawania pozwoleń (...)

 • Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

  % minimalnego wynagrodzenia za pracę, z tytułu przeprowadzenia egzaminu jest równa 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, z tytułu ponownego przeprowadzenia części ustnej egzaminu (...)

 • Pozwolenie na budowę a balaszany budynek

  Pytanie dotyczy \" blaszaka \".Jak to jest z pozwoleniem na postawienie blaszaka . Czy wymagane jest pozwolenie na budowe ? Jeżeli jest to blaszak gospodarczy to nie wystarczy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba (...)

 • Malzenstwo z cudzoziemcem

  1. Chce zawarzec zwiazek malzenski z cudzoziemcem (Wlochem), jakie prawo bedzie w tym przypadku obowiazujace, polskie czy wloskie? 2. Czy zalezy to od (...)

 • Dziewczyny, jakie alimenty na 1 dziecko zasądził sąd od bezrobotnych tatusiów waszych dzieci?

  Bo nie wiem czy warto jest się ciągać po sądach na przykład za 150 zł. miesięcznie, szczególnie interesuja mnie sądy na górnym ślasku, z góry (...)

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • samowola budowlana

  zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane