Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

  przez wojewodę na wniosek cudzoziemca, uprawnia zarówno do pracy, jak i do pobytu;  zezwolenie na pracę – wydawane przez wojewodę; jest 5 typów zezwoleń (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

  cudzoziemcach. Czy możliwa jest rejestracja oświadczenia lub wydanie zezwolenia na pracę, gdy cudzoziemiec wjechał do Polski w celu pracy sezonowej na wizie 05a lub w ruchu (...)

 • Praca za granicą

  obywateli zezwolenia na pracę. Praca w Szwajcarii Szwajcaria, która jest państwem EFTA, nie należy do EOG. Jednakże na mocy umowy o swobodnym przepływie osób, (...)

 • Porada prawna na temat czy praca na koparce zaliczana jest do szkodliwych

  Nie szukaj dłużej informacji na temat czy praca na koparce zaliczana jest do szkodliwych, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Kodeks wykroczeń

  7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego,podlega karze grzywny albo karze nagany. Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze (...)

 • Kodeks karny wykonawczy Cz. II

  , jeżeli spełnia on warunki wymienione w § 1.§ 3. Przepisu § 2 nie stosuje się do skazanych na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Art. 132. Praca w warsztatach szkolnych i praktyczna (...)

 • Przygotuj się na wakacje

  , jeśli jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu (tj. na własne potrzeby). Przywóz żywności na własny użytek Ze względu na ryzyko (...)

 • Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

  zaświadczeń lekarskich, zwane dalej rozporządzeniem z dnia 27 lipca 1999 r. Czy każdy pracodawca jest uprawniony do przeprowadzania kontroli? Każdy pracodawca jest uprawniony do (...)

 • Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

  trzeba składać raz do roku. Prawo do świadczenia będzie ustalane na okres 1 roku – od 1 października do 30 września. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  do zasiłku rodzinnego (w niektórych państwach członkowskich również do dodatku do emerytury lub renty na utrzymanie dziecka); jest studentem i wychowuje dziecko (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  wykonywana była praca narażająca na chorobę zawodową, jeśli warunki wymagane do nabycia prawa do renty na podstawie ustawodawstwa tego państwa zostaną spełnione. Przykład: Zainteresowany (...)

 • Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

  spółdzielni, podmiot, na którego rzecz wykonywana jest praca na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  , nazwisko aktualne i rodowe, PESEL, data urodzenia, adres, obywatelstwo, czy jest emerytką, czy ma rentę, czy jest osobą z niepełnosprawnością i jeśli tak, to w jakim stopniu, czy (...)

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  podwyższony wiek emerytalny lub do dnia, który przypada po osiągnięciu tego wieku lub na stałe), i nie ma ustalonego prawa do emerytury, ZUS informuje go o tym, że: zachowa prawo (...)

 • Kodeks spółek handlowych (art. 301-387)

  akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a także, na wniosek osoby uprawnionej, wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu. § 2. Na (...)

 • Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

  nawet do śmierci. Szkodliwe substancje Istnieją substancje, które wdychane przez dłuższy czas powodują trwałe uszkodzenie organizmu. Do takich należą kleje. Kleje biurowe używane (...)

 • Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

  sprostowania (poprawiania) swoich danych osobowych; 3) prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych; 4) prawo do usunięcia danych osobowych; 5) prawo do wniesienia skargi do (...)

 • Kodeks karny wykonawczy

  okres do 3 lat. § 3. Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.”Art. 50. § 1. Sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, (...)

 • Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?

  ;w (np. za czas zwolnienia od pracy na dziecko do lat 14). Wynagrodzenie co do zasady jest świadczeniem wypłacanym z dołu, a więc za pracę już wykonaną. Przedmiotem wynagrodzenia (...)

 • Szczególna ochrona pracy kobiet zatrudnionych na umowę o pracę

  jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia, Pracodawca zobowiązany jest udzielić przerwy na karmienie jeśli dziecko karmione jest piersią. Jeżeli natomiast karmione (...)

 • Czas pracy po zmianach

  pracy ulegającej przerwie, jest wliczany do czasu pracy, dyżur pracownika polega na pozostawaniu przez niego w oznaczonych godzinach w stałej gotowości do pracy o nie ustalonym z (...)

 • Warunki zatrudnienia osoby niepełnoletniej - opinia prawna

  do urlopów, czasu pracy czy też zasad wynagradzania. Na początek należy zwrócić uwagę, na dwie kwestie wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli (...)

 • Natężenie czynników szkodliwych w środowisku pracy

  czynników szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych, powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy zatrudnieni na innych stanowiskach nie byli narażeni na te czynniki. Pracodawca (...)

 • Kodeks karny wykonawczy Cz. I

  zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.§ 3. Sąd może (...)

 • Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

  wstąpić do WOT, jeśli nie byłem/nie byłam w wojsku? Tak. Do wniosku o powołanie do TSW składanego do WKU kandydat do TSW powinien dołączyć informację, wskazującą (...)

 • Jak ustalić pracownikom czas pracy?

  godzin na tydzień (wg art. 151 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli jednak pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy, to pracą nadliczbową na dobę jest praca (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • praca w warunkach szkodliwych

  czy praca przy maglu elektrycznym jest pracą w warunkach szkodliwych ? Jaka jest do tego podstawa prawna ? dziękuję z góry za odpowiedź W chwili obecnej (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Społeczny kurator sądowy

  Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, (...)

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)

 • ŻONA Z FILIPIN !!! LUDZISKA POMÓŻCIE !!!

  Sprawa wygląda tak ze poznałem za pośrednictwem internetu dziewczynę z Filipin. Chciałbym się z nią ożenić i żeby zamieszkała w Polsce. Doradźcie, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane