Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  jakiekolwiek roszczenia względem domu i działki po śmierci rodziców np. złożyć wniosek w sądzie o zachowek lub spadek po rodzicach? Brat jest alkoholikiem, więc (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  wykształcenie. Do stwierdzenia, co jest objęte zakresem pojęcia „koszty wychowania oraz wykształcenia, które przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku” (...)

 • Zrzeczenie się prawa do spadku

  zachowku po rodzicach. Czy zrzeczenie się przez siostrę prawa do zachowku w formie ugody zabezpieczy moje interesy - tzn uniemożliwi skuteczne roszczenie do rzeczy ruchomych po rodzicach (...)

 • Porada prawna na temat co to jest zachowek po rodzicach

  Nie szukaj dłużej informacji na temat co to jest zachowek po rodzicach, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  . 1082 kc). Roszczenie o zachowek jest realizowane poprzez złożenie do sądu pozwu (tryb procesowy). W razie postępowania przed sądem konieczne jest wyraźne zgłoszenie przez Pana zarzutu (...)

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  . Może się jednak zdarzyć, że uprawniony do zachowku w ogóle nie wie, kto jest jest spadkobiercą, a więc nie wie, do kogo powinien skierować roszczenie. Przykład: Spadkodawca pozostawił (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego, a krewni przysposabiającego nie dziedziczą po przysposobionym i jego zstępnych;  3) rodzice przysposobionego nie dziedziczą po (...)

 • Obowiązek wypłaty zachowku

  wypłacić zachowek i w jakiej wysokości? Spadek po rodzicach dziedziczą dzieci w częściach równych, a uregulowanie stanu prawnego nieruchomości spadkowej może nastąpić przez przeprowadzenie (...)

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  dziedziczą w częściach równych, czyli po 1/5 spadku, a wnuki dziedziczą udziały swoich rodziców: Dwoje wnuków dziedziczy po 1/10 spadku. Troje wnuków dziedziczy po (...)

 • Podatek od zachowku

  właścicielką mieszkania własnościowego po zmarłych rodzicach. Postępowanie sądowe zostało przeprowadzone w sierpniu br. Czy będę musiał zapłacić podatek od dochodu, gdy otrzymam zachowek? (...)

 • Darowizna a zachowek

  dla Y nie zostało nic w spadku po jego rodzicach. Czy Y może dochodzić praw do spadku po zmarłej matce z darowizny którą otrzymał X i jego syn, czy tylko z darowizny którą otrzymał (...)

 • Testament i wydziedziczenie

  budynku z \"babcią\" w niczym nie pomaga nawet nie zagląda tygodniami , aby sprawdzić co u niej ( babcia po operacji serca). Dziadkowie stoją na stanowisku, iż jedynie oni mogą decydować kto (...)

 • Termin ogłoszenia testamentu

  sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku. Zarówno moja mama jak i druga z sióstr nie wiedzą co było w testamencie dziadka, nigdy nie zostały zapoznane z jego treścią. Kiedy zapytała (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek

  , a wnuczka nie dziedziczyłaby po dziadku z ustawy, a co za tym idzie nie byłaby uprawniona do zachowku. Dziedziczenie z ustawy wnuczki miałoby miejsce, gdyby przed śmiercią dziadka umarł jej (...)

 • Spadek, zameldowanie, darowizna

  zachowku nie jest małoletni i nie jest trwale niezdolny do pracy), gdyż zstępni spadkodawcy dziedziczą po połowie. Bez doliczenia wartości darowizny dzieci dziedziczą po połowie (...)

 • Kodeks cywilny

  . Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć.Art. 115. Jeżeli (...)

 • Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

  swoich krewnych naturalnych; to samo odnosi się do krewnych przysposabiającego. rodzice przysposobionego nie dziedziczą po nim, a zamiast nich po przysposobionym dziedziczy przysposabiający. (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  zameldowana jest córka jako główny najemca ze swoim dzieckiem oraz teściowa jako lokator. Córka nie pracuje - jest na utrzymaniu rodziców. Po dokonanej ugodzie (...)

 • Jak obliczyć wysokość zachowku?

  , otrzymany wynik jest właśnie należnym zachowkiem. Tak więc zachowek dla B wyniesie 105tys. (840tys. x 1/8); dla C i D – po 60tys. każda (840tys. x 1/14); dla E i F – po (...)

 • Trwała niezdolność do pracy a wysokość zachowku

  75 lat i jest emerytem lub rencistą jest również niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Należy zwrócić uwagę, iż jedynie na potrzeby przyznania dodatku pielęgnacyjnego (...)

 • Obowiązki i prawa w nieformalnym związku (sytuacja dziecka pozamałżeńskiego) - opinia prawna

  sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu? Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane? konkubinat, konkubent, (...)

 • Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

  postacią może być pozostawiony zachowek? Spadkodawca może pozostawić osobie uprawnionej zachowek: W ten sposób, że jeszcze za życia podaruje jej pewne przedmioty lub pieniądze. Jeśli (...)

 • Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

  wujek jest współwłaścicielem nieruchomości, więc jest uprawniony do posiadania rzeczy zgodnie z art. 206 k.c., natomiast, jako że przysługuje mu ½ udziałów, nie jest uprawniony (...)

 • Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  ? Jeżeli siostra dostała od babci mieszkanie w drodze darowizny, to nie wchodzi ono w ogóle do masy spadkowej dziedziczonej po ojcu. Aby tak było ojciec musiałby wcześniej odziedziczyć mieszkanie po (...)

 • Prawo do zachowku

  roszczenie o zachowek w sytuacji, gdy miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Przeważający jest pogląd, zgodnie z którym w takim przypadku należy stosować drugą z ww. zasad, tj. liczyć (...)

 • Odpowiedzialność spadkowa obdarowanego

  matką, co przecież stanowi moralny obowiązek dziecka. Jednak stwierdzenie nieważności umowy z tego powodu, iż jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego należy do sądu i to sąd (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Podział majątku

  Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • Darowizna a zachowek

  Czy zachowek od darowizny należy się za życia darczyńcy czy po jego śmierci? cześć nie mylcie pojęć darowizna jest dobrowolna przekazywana (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane