Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 1 - 106)

  pozwolenia, jeżeli uczelnia niepubliczna lub jej założyciel w sposób rażący narusza przepisy prawa.  12. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego odmawia przedłużenia pozwolenia, (...)

 • Samowola budowlana

  bez uzyskania pozwolenia? Generalną zasadą jest to, że nie można budować obiektów bez wymaganego pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak do tego dojdzie, to właściwy organ (...)

 • Samowolna budowa garażu

  artykułach: Tryb postępowania dotyczącego rozbiórek obiektów budowlanych Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia? prawo budowlane, pozwolenie na budowę, brak pozwolenia, samowola budowlana, (...)

 • Porada prawna na temat bez pozwolenia

  Nie szukaj dłużej informacji na temat bez pozwolenia, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

  bez pozwolenia na budowę. Możliwość zalegalizowania obiektu wybudowanego bez pozwolenia na budowę istnieje jeżeli budowa: jest zgodna z przepisami o planowaniu i (...)

 • Samowolna rozbudowa w latach 80-tych

  zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane. W ustawie tej sankcją za przeprowadzenie budowy bez odpowiedniego pozwolenia na budowę była rozbiórka obiektu, z tym (...)

 • Zgodność budowy z planem zagospodarowania bada się na chwilę budowy

  był wznoszony bez pozwolenia na budowę.W sprawie istniały więc podstawy do orzeczenia nakazu rozbiórki przedmiotowych obiektów budowlanych na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 Prawa

 • Samowola budowlana

  literaturze (ibidem): Pomimo umożliwienia legalizacji samowoli budowlanej ustawodawca uznaje jednak zrealizowanie lub realizowanie budowy obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia za działanie (...)

 • Wystarczy zgłoszenie w miejsce pozwolenia na budowę

  . Takie inwestycje jednak trzeba będzie zgłosić do starostwa. Bez pozwolenia można założyć instalacje telekomunikacyjne (np. do telewizji kablowej, internetu, telefonów) w budynkach, które (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej

  mienia, bądź prowadziła do niedopuszczalnego pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia (art. 37 ust. 1 tej ustawy). Na gruncie tej ustawy wybudowanie obiektu bez pozwolenia (...)

 • Brak tytułu prawnego do nieruchomości a legalizacja samowoli budowlanej - opinia prawna

  zasady obowiązkiem rozbiórki. Obecnie tryb postępowania w przypadku stwierdzenia przez organ nadzoru, że obiekt budowlany został wybudowany bez wymaganego pozwolenia jest regulowany przez (...)

 • Mniej formalności przy budowie

  ; wymóg uzyskania pozwolenia na budowę pozostał jednak dla przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych. Poza tym zniesiono obowiązek dokonania zgłoszenia także (...)

 • Sposób na uniknięcie rozbiórki

  Pana sytuacji wszelkich wymaganych dokumentów. Zgodnie z prawem budowlanym do wybudowania garażu niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę takiego garażu. Wybudowanie garażu bez uzyskania (...)

 • Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości

  przeprowadzona przez nieruchomość sąsiednią także wtedy, gdy istnieje konieczność rozbiórki istniejącego na tej nieruchomości budynku – wzniesionego na podstawie pozwolenia na budowę (...)

 • Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

  pozwolenia. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego pozwolenia, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego (...)

 • Obowiązkowa kontrola obiektów budowlanych, czyli czy wykorzystujesz budynek zgodnie z pozwoleniem na jego użytkowanie?

  użytkowanie wydawanego w drodze decyzji. Dzieje się tak jeżeli: organ budowlany przy wdawaniu pozwolenia na budowę nałożył na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu, organ (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej

  to zalegalizować. Czy jest możliwe aby w podkładach geodezyjnych był umieszczony obiekt bez pozwolenia? A jeżeli tak to jak teraz zrobić żeby było ok? Zgodnie z przepisami prawa budowlanego (...)

 • Zmiana sposobu użytkowania

  wymagające pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia (art. 55 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 51 ust. 1 pkt 2) legalizacja nie mogła nastąpić w trybie wydania pozwolenia na użytkowanie. W związku z (...)

 • Zbiórka publiczna bez pozwolenia

  skarbowej za złożenie wniosku o pozwolenie na jej przeprowadzenie. Jednocześnie pozostałe formy zbierania ofiar, np. wpłaty na konto, sms-y charytatywne nie będą wymagały pozwolenia, zgłoszenia, (...)

 • Łatwiej będzie wywieźć zabytki z Polski i będą dodatkowe formy ich ochrony

  zabytku za granicę. Będzie je wydawał wojewódzki konserwator zabytków i będzie mógł je cofnąć. Projekt ustawy zakłada, że jeśli zabytek będzie wywożony bez pozwolenia, to straż graniczna (...)

 • Ważne zmiany w prawie budowlanym - już od 11 lipca 2003r

  budowlanej (tzn. budowy obiektu bez wymaganego pozwolenia na budowę. Obecnie właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie (...)

 • Samowola budowlana

  upłynęło 5 lat. Należy jeszcze rozważyć, czy rzeczywiście wykonane przez Pana roboty budowlane wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia (...)

 • Sposób ustalenia opłaty legalizacyjnej

  organ nadzoru budowlanego zarządza rozbiórkę obiektu, który został wybudowany bez pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak budynek spełnia określone przepisami warunki, możliwa jest legalizacja (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej

  nadzoru budowlanego) może wydać decyzję o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego, wybudowanego bez pozwolenia na budowę, nawet jeśli budowa została już zakończona (samowola budowlana - art. (...)

 • Kara za prowadzenie inwestycji bez pozwolenia

  do opisanego przypadku przede wszystkim za wybudowanie obiektu budowlanego bądź budowę jego lub jego części bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, jak też pomimo wniesienia sprzeciwu

 • Zmiana materiałów budowlanych

  elementów żelbetowych jest budową bez pozwolenia (zgłoszenia) czy też jedynie istotnym odstępstwem od pozwolenia (zgłoszenia)? Zmiana rodzaju materiałów, z których inwestor realizuje (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba (...)

 • samowola budowlana

  zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość (...)

 • wycinanie drzew bez zezwolenia

  Czy na wycięcie drzew owocowych koło domu należy mieć pozwolenie? Jaka kara grozi za wycięcie bez pozwolenia? Na drzewa owocowe nie trzeba mieć pozwolenia. (...)

 • Rozpoczęcie budowy bez pozwolenia.

  Witam, To mój pierwszy post w tym temacie na forum. Czy jeżeli zaczęto budowę bez pozwolenia i zgłoszenia i ktoś sie zorjentuje to właścicielowi (...)

 • wywiad bez pozwolenia

  witam, pracuję w sklepie i w związku z ostatnią aferą był u nas dziennikarz, poinformował o tym z jakiej jest gazety ale nie mówił nic o tym, że (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane