Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  oryginałem przez płatnika składek albo ZUS, zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej  imię, nazwisko i nemer PESEL albo (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  określa się według linii i stopnia pokrewieństwa. PRZEPISY OGÓLNE DZIAŁ I RODZICE I DZIECI. DZIAŁ Ia Oddział 1  Macierzyństwo  Art. 61[9]. Matką dziecka jest kobieta, która (...)

 • Becikowe - Jak uzyskać 1000 zł becikowego?

  naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach. Co należy zrobić, aby dostać becikowe? Wypełnij wniosek o becikowe i (...)

 • Porada prawna na temat becikowe dla ojca i matki

  Nie szukaj dłużej informacji na temat becikowe dla ojca i matki, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  swojej matki, nie później jednak jak w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.§ 2. Dziecko powinno wytoczyć powództwo przeciwko mężowi swojej matki i matce, (...)

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  dziecku nazwiska ojca, jak i nazwiska matki. Z nadaniem nazwiska nie wiążą się szczególne uprawnienia dziecka. Niezależnie od tego czyje nazwisko nosi jest dzieckiem obojga rodziców (...)

 • Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa

  ojcostwa, czy też sąd jednak rozpatruje tę kwestie? Czy nadal do uznania dziecka potrzebna jest zgoda matki? Jeśli tak, jakie konsekwencje niesie za sobą wyrok ustający ojcostwo dla ojca (...)

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  mężczyzny, który je uznał, w sferze majątkowej i dziecka, i mężczyzny, a często także matki. Konsekwencją uznania jest przede wszystkim fakt samego ustalenia ojcostwa. Od momentu (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  i macierzyńskich: właściwa władza: Minister Pracy i Polityki Społecznej, instytucje łącznikowe: centrale ZUS i KRUS, Zakład Emerytalno- Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (...)

 • Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane

  ojcostwa. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych ojca dziecka i jest de facto wypadkową usprawiedliwionych (...)

 • Nowe świadczenia rodzicielskie 2016 - kto skorzysta?

  ? Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało matce, ojcu lub opiekunowi dziecka. W przypadku ojca, uprawnienie do pobierania świadczeń nabędzie on w sytuacji śmierci matki dziecka lub w (...)

 • Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna

  zostało ustalone przez jego uznanie, dziecko nosi nazwisko ojca (...)” . W przypadku pierwszym, więc dziecko przybiera nazwisko ojca na swój wniosek, w przypadku drugim następuje to zaś (...)

 • Prawa ojca

  ojca. Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu ojcowskiego na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Uwaga, wniosek powinien być złożony nie później 7 dni przed rozpoczęciem

 • Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna

  ubezwłasnowolnieniu częściowym jak i całkowitym, matka może skierować ojca na leczenie do szpitala bez jego zgody, jeśli uzna to za konieczne? 2. Czy po  ubezwłasnowolnieniu ojca (...)

 • Dla kogo świadczenia rodzinne?

  którym mowa w ustawiez dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów; osobom uprawnionym do świadczenia rodzicielskiego przysługuje za granicą świadczenie (...)

 • Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

  stwierdzić, iż mimo istnienia powyższych konwencji nie sposób przesądzić pozytywnie i skuteczności prowadzenia egzekucji za granicą, gdyż proces ten mógłby okazać się długotrwały (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa

  powództwa o ustalenie ojcostwa, jeżeli dziecko urodziło się w małżeństwie i ojcostwo męża matki nie zostało zaprzeczone bądź jeżeli dziecko zostało wcześniej uznane przez ojca (...)

 • Ile wyniosą świadczenia rodzinne od 1 listopada 2018 r.?

  kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie, pomoc w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dostęp do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych, a także specjalistyczne (...)

 • Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna

  zarówno ojcu jak i matce i nie ma tu znaczenia fakt ograniczonego zakresu tej władzy po stronie matki. A zatem dopuszczalne jest skorzystanie z możliwości jaką przewiduje z art. 97 § (...)

 • Obowiązki przyszłego ojca

  Planowaliśmy z partnerem zakup mieszkania i dziecko, a gdy okazało się, że jestem w ciąży, odwrócił się ode mnie i stwierdził, że woli jeszcze pobyć sam. Dla niego i (...)

 • Alimenty na dziecko od ojca biologicznego.

  ojcostwa lub sądowe ustalenie ojcostwa stanowić będzie podstawę wpisu do aktu urodzenia dziecka danych dotyczących osoby ojca. W dalszej kolejności będzie Pani mogła żądać od ojca dziecka (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?

  możliwe również w przypadku zgonu matki dziecka nieobjętej ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa z systemu ubezpieczeń społecznych albo nieposiadającej tytułu do (...)

 • Jak zarejestrować urodzenie w urzędzie stanu cywilnego?

  mogą się porozumieć w kwestii nazwiska dziecka, będzie ono nosić nazwisko dwuczłonowe, to znaczy nazwisko matki z dołączonym nazwiskiem ojca. Nadanie numeru PESEL i zameldowanie Kierownik (...)

 • Becikowe po jednej wizycie u lekarza

  kampanii informacyjnej w mediach i instytucjach pożytku publicznego, która ma przygotować kobiety do zmian w przepisach oraz przypomnieć, jak ważne dla zdrowia matki i dziecka (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  ubezpieczenia  nie przekracza 30 dni, przy ustalaniu  podstawy wymiaru zasiłku  zarówno dla ubezpieczonych, dla których jest określona najniższa podstawa wymiaru składek, (...)

 • Szybkość postępowania rozwodowego

  ogólnych reguł. Prawomocny wyrok zaprzeczający ojcostwo męża matki sprawia, że wobec męża matki ustają wszystkie prawa i obowiązki związane z rodzicielstwem. Nie musi on więc płacić (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Nazwisko dla dziecka ze zwiazku nieformalnego

  Za niedługo będę rodziła. Ojciec mojego dziecka domaga się by ono nosiło jego nazwisko. (Nie jesteśmy nawet po ślubie cywilnym - jesteśmy całkowicie (...)

 • Podwyższenie alimentów

  Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Po 6 miesiącach (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

  Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są płacone, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane