Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Sądowe ustalenie ojcostwa8 Maja 2006

  jest bardziej prawdopodobne. Jeżeli bardziej prawdopodobne jest ojcostwo pozwanego, to w wyroku orzeknie, iż to on jest ojcem dziecka. Jeśli jednak pozwany wykaże, że ojcostwo innego mężczyzny (...)

 • Jak uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego?23 Października 2017

  m.in. na wniosek dziecka, jednego z rodziców bądź prokuratora – jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Kiedy można uznać ojcostwo? Możesz uznać ojcostwo (...)

 • Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa27 Maja 2017

  (Dz.U. 1964 r., Nr 9, poz. 59, ze zmianami); ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 r., Nr 43, poz. 296, ze zmianami). ojcostwo, ustalenie, zaprzeczenie, dowód

 • Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane8 Maja 2015

  . ustalenie ojcostwa, ojcostwo, roszczenie, związek pozamałżeński

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy26 Marca 2008

  matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.Art. (...)

 • Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa12 Sierpnia 2016

  ;           Przepisy o ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa stosuje się odpowiednio do matki dziecka, która potwierdziła ojcostwo. Tak więc

 • Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna13 Października 2006

  , to art. 89 § 2 KRO przewiduje, że „Sąd w wyroku ustalającym ojcostwo (...) nadaje dziecku na jego wniosek (...) nazwisko ojca” zaś art. 89 § 1 KRO stanowi, że „Jeżeli ojcostwa (...)

 • Władza rodzicielska i alimenty na nowych zasadach29 Września 2011

  dziecka pochodzenia dziecka od mężczyzny przyznającego ojcostwo.   Oświadczenie matki potwierdzającej ojcostwo nie będzie więc (tak jak w poprzednim stanie prawnym) jej zgodą na uznanie. (...)

 • Filiacja, czyli określenie pochodzenia dziecka od określonych rodziców13 Lutego 2018

  . sądowe ustalenie ojcostwa może nastąpić jedynie, jeśli to ojcostwo nie zostało w żaden inny sposób ustalone.    Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym (...)

 • Uznanie dziecka - od A do Z21 Października 2017

  tylko, w wypadku, gdy jego ojcostwo nie zostało już ustalone; Uznania może dokonać tylko mężczyzna i może to zrobić jedynie osobiście, Uznanie dziecka może nastąpić tylko przed właściwym (...)

 • Konkubinat - życie bez ślubu - skutki prawne19 Października 2017

  swojego związku, przez wzięcie ślubu, Konkubent zawsze musi uznać dziecko zrodzone w trakcie trwania konkubinatu, ponieważ za dzieckiem takim nie przemawia pochodzenie od konkubenta. Ojcostwo jego jest (...)

 • Ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzice żyją osobno7 Czerwca 2013

  rodzice również zachowują pełnię władzy rodzicielskiej (chyba że sąd opiekuńczy stwierdzając ojcostwo ograniczy władzę ojca). W sytuacji rozłączenia rodziców posiadających pełną (...)

 • Kto dziedziczy spadek w przypadku braku testamentu?28 Sierpnia 2018

  spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?24 Czerwca 2018

  Prawa taty Ojcostwo wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale także z pewnymi przywilejami. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują mężczyznom wychowującym dzieci. Do najważniejszych uprawnień

 • Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności20 Grudnia 2016

  charakterze konstytutywnym, a więc: wyrokiem z powództwa o ukształtowanie, tj. orzekającym rozwód, unieważniającym małżeństwo czy ustalającym ojcostwo, postanowieniem" co do istoty (...)

 • Zaprzeczenie ojcostwa - Co jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?22 Września 2016

  , czy dziecko przyszło na świat w miesiąc po zawarciu związku małżeńskiego, czy w pięć lat po ślubie, ojcem dziecka jest mąż matki. W wypadku takim ojcostwo jest z góry ustalone i nie ma (...)

 • Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?19 Sierpnia 2016

  jego część po równo (tj. po 1/4 spadku).  Tym samym małżonek dziedziczy 1/2, a każdy z rodziców po ¼ spadku. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy ojcostwo rodzica nie zostało ustalone

 • Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?27 Czerwca 2014

  zgoda ich nie jest potrzebna; nie jest potrzebna również zgoda ojca jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd i nie przyznał mu on władzy rodzicielskiej; zgoda rodziców jest potrzebna

 • Kiedy władza rodzicielska ustaje?13 Stycznia 2014

  ;1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), uchylenie prawomocnego wyroku ustalającego ojcostwo na skutek wznowienia postępowania (artykuł 399 kodeksu postępowania cywilnego). Czy władza rodzicielska

 • Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?2 Października 2012

  ; w największym stopniu – rozwoju nauki i techniki. Przez zbadanie krwi osób występujących w sprawie, a w szczególności dziecka, matki i domniemanego ojca można wyłączyć ojcostwo

 • Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?15 Września 2010

  sytuacji orzeczenia przysposobienia własnego dziecka, co do którego ojcostwo" przysposabiającego zostało wcześniej ustalone) - w drodze powództwa wytoczonego na podstawie art. 189 (...)

 • Jak wygląda nadzór nad sprawowaniem opieki nad małoletnim?12 Listopada 2008

  ojcostwo tej władzy, a matce władza rodzicielska także nie przysługuje.  Opiekun obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod (...)

 • Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej25 Marca 2008

  rodzicielską a zyskują ją adoptujący; Wyjątek stanowi przysposobienie dziecka żony przez jej małżonka; zaprzeczenia ojcostwa, unieważnienia uznania dziecka, uchylenia prawomocnego wyroku ustalającego (...)

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna24 Maja 2007

  urodzenia ................ ............................   Nazwisko Z opisu stanu faktycznego wynika, że ojciec chce uznać dziecko. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, dziecko (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Ojcostwo

  Witam Za jakiś czas biorę ślub z kobietką, która jest w ciąży z innym mężczyzną. Chcemy aby dziecko w akcie urodzenia miał moje nazwisko. Co (...)

 • Ojcostwo...

  Witam, mam miesięcznego synka. Biologiczny ojciec dziecka jest mi znany (niedługi czas byliśmy ze sobą niestety nie mogliśmy się dogadać w żadnej (...)

 • USTALENIE OJCOSTWA A WŁADZA RODZICIELSKA

  Mam niedługo sprawę o ustalenie ojcostwa z przyznaniem alimentów. Proszę pomóżcie, co mam zrobić by ojcu dziecka nie została nadana przez sąd (...)

 • ZAPRZECZENIE OJCOSTWA!!!

  Jak zaprzeczyć ojcostwu po upływie ustawowym okresie 6 miesięcy?Proszę o pomoc. (sylwek) ...powiem szczerze.... - mozna dobrym argumentem.... - prosze (...)

 • Proszę o pomoc nie wiem gdzie się już zwrócić

  Mam problem i chce ustalić ojcostwo córki oraz odzyskać ja z ośrodka. Jestem w konkubinacie od 2001 roku konkubina ma własne dzieci z małżeństwa (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane