Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...10 Września 2017

  ;w wypłacałby rentę (po podjęciu wypłaty świadczenia na jego wniosek), o ile wcześniej prawo do renty nie ustanie z innych przyczyn. Co z emeryturą, gdy ktoś ma rentę (...)

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.2 Października 2018

  rodzaju świadczenia, o które aktualnie występuje, oraz od rodzaju wcześniej przyznanego świadczenia. W zależności od tego, czy wnioskodawca starasz się o emeryturę, (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?10 Września 2017

  składek albo ZUS za zgodność z oryginałem albo zagraniczny akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu. Nie wymaga się od ubezpieczonych przetłumaczenia (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?22 Sierpnia 2017

  nianią może zostać podpisana na dowolny okres czasu, np. na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia warunków pracy lub na 2 lata, a następnie przedłużona (...)

 • Emerytura a praca za granicą8 Lutego 2018

  W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.27 Maja 2018

  wykonywania przez niego pracy, złożyć do wojewody wniosek o wydanie zezwolenia na pracę (lub cudzoziemiec - wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę) na prostszych (...)

 • Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?21 Czerwca 2017

  , którą ZUS przyznaje: na wniosek (art. 12 ustawy o emeryturach kapitałowych), z urzędu (art. 13 ustawy o emeryturach kapitałowych). Kto może przejść na emeryturę (...)

 • Ordynacja podatkowa (art. 21 - 119)20 Sierpnia 2007

  1, podlega również kwota odsetek za zwłokę należnych od zobowiązania na dzień wydania decyzji o zabezpieczeniu.§ 4. W przypadku, o którym mowa w § 2, organ podatkowy (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?20 Grudnia 2017

  celu obliczenia minimalnej kwoty wolnej od potrąceń lub egzekucji pomniejsza się najniższą emeryturę lub rentę o kwotę zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą17 Lipca 2009

  ;tko pracował w Polsce, ZUS doliczy mu okresy opłacania składek na ubezpieczenie za granicą, Jeśli ktoś za krótko pracował za granicą, odpowiednik ZUS za (...)

 • Sukcesja firm jednoosobowych28 Września 2018

  , albo strony uzgodnią wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Okres od dnia śmierci pracodawcy do dnia wygaśnięcia umowy o pracę albo dokonania ww. uzgodnienia albo rozwiązania umowy (...)

 • Złóż wniosek o 500+ 29 Sierpnia 2017

  października.  Kiedy można składać wnioski? Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.,  można składać (...)

 • Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?18 Grudnia 2017

  -ZLA – na podstawie zaświadczenia płatnika składek (ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a); płatnik składek po udostępnieniu na profilu informacyjnym płatnika składek na PUE ZUS (...)

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?26 Czerwca 2017

  ;w traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;  orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów traktowane jest na równi z (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 1-20a)22 Października 2008

  ), 17) ustawie o podatku od towarów i usług - oznacza to ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). 18) ustawie o (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach27 Grudnia 2017

  pracy oraz zmiany pracodawcy Na jaki okres będzie wydane zezwolenie na pracę sezonową, jeśli np. wniosek był wpisany na 3 miesiące np. od 1 maja do 1 sierpnia , wiza (...)

 • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (WYCIĄG)4 Marca 2004

  wypłacały ośrodki pomocy społecznej, c) osobom ubiegającym się o dodatki, o których mowa w Art. 10-12, lub o świadczenie pielęgnacyjne, o którym mowa w Art. 17, d) osobom zatrudnionym (...)

 • Kiedy nastąpi zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującego emeryta lub rencisty?19 Maja 2017

  wsteczny, ZUS wyda decyzję o zmniejszeniu świadczenia od miesiąca wydania decyzji albo od następnego miesiąca (od możliwie najbliższego terminu płatności przewidzianego (...)

 • Dla kogo renta socjalna?2 Października 2018

  . Odwołanie należy złożyć w tym oddziale ZUS, który wydał decyzję. ZAinteresowany ma na to miesiąc od otrzymania decyzji. Wysokość renty socjalnej Rentę socjalną (...)

 • Renta socjalna27 Stycznia 2005

  socjalnej jest uprawnienie organu wypłacającego rentę socjalną, może on bowiem wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem (...)

 • Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?25 Października 2017

  , przypadających w okresie od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby wiek emerytalny 60 lat.  Ustawą z dnia 4 września 2008 r. o zmianie (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?18 Stycznia 2018

  lekarskich wystawianych na drukach ZUS ZLA nadal  ma  zastosowanie zasada obniżania wysokości zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego o 25% za okres od (...)

 • Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r. 4 Października 2018

  miesięcznych) za lata następne. Ile czasu ma pracodawca na złożenie raportu informacyjnego Termin na złożenie do ZUS raportu informacyjnego ZUS RIA, związany jest z terminem (...)

 • Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.5 Października 2018

  . Niezależnie od zleceniodawcy – ZUS poinformuje pracownika o złożeniu raportu informacyjnego ZUS RIA: w informacji o stanie konta w ZUS, przesłanej za (...)

 • Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?11 Kwietnia 2017

  o świadczenie wychowawcze jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat. Uważać więc trzeba na oszustów, którzy chcą wyłudzić za to jakieś pieniądze (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Kiedy przedawni się kredyt?

  Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 (...)

 • ZUS i zadłużenie

  Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym (...)

 • Alimenty na dziecko

  W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu (...)

 • zadłużenie PLUS windykacja "Raport"

  Mam kłopot, dwa i pół roku temu rozwiązałam umowę z plus gsm. Parę dni temu dostałam od nich pismo, że zalegam im pieniądze, dzień później (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane