Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?10 Września 2017

  dziecka.  Matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym Dokumentami wymaganymi do (...)

 • Dla kogo świadczenia rodzinne?21 Grudnia 2018

  ciąży do dnia porodu. Do wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka należy dołączyć zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy26 Marca 2008

  zgody potrzebna jest zgoda ustawowego przedstawiciela dziecka.§ 2. Do uznania dziecka poczętego potrzebna jest zgoda matki.§ 3. Do uznania dziecka pełnoletniego potrzebna (...)

 • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (WYCIĄG)4 Marca 2004

  wydawać zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Wydawanie zaświadczeń jest wolne od opłat.Art. 30. 1. Osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne, (...)

 • Uznanie dziecka - od A do Z21 Października 2017

  chce uznać tego dziecka za swoje. Wówczas sąd wyrokiem rozstrzyga tę sprawę, 3. Uznanie dziecka. Zarówno uznanie dziecka jak i sądowe ustalenie ojcostwa dotyczy tzw. (...)

 • Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?11 Kwietnia 2017

  dochodu przy ustalaniu kryterium (800 zł lub 1.200 zł), jeśli rodzic stara się o wsparcie na pierwsze dziecko.  Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa8 Maja 2006

  pokrycia stosownie do okoliczności części kosztów, jakie poniosła w związku z utrzymaniem dziecka od chwili urodzenia aż do ogłoszenia wyroku ustalającego ojcostwo, Ojcu dziecka (...)

 • Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej25 Marca 2008

  jego nieporadności. Władza ta obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?13 Września 2017

  urzędowych tych państw. Opieka nad dzieckiem w wieku do lat 8 Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do (...)

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna24 Maja 2007

  ........zł (...................................... zł)§5W razie nieprzestrzegania warunków niniejszego porozumienia strony zwrócą się do Sądu Rejonowego w Krakowie – Wydział do spraw (...)

 • Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna10 Lipca 2006

  praw i obowiązków składających się na władze rodzicielską. Oznacza to, że tak jak w opisanej sytuacji nie istniałaby potrzeba uzyskania zgody matki dziecka na wydanie paszportu ani na wyjazd (...)

 • Kiedy rodzic może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej - opinia prawna15 Października 2004

  składających się na władze rodzicielską. Oznacza to, że tak jak w Pana sytuacji nie istniałaby potrzeba uzyskania zgody matki dziecka na wydanie paszportu ani na wyjazd dziecka za granicę. (...)

 • Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?23 Maja 2005

  przepis, zgodnie z którym do tej pory dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługiwał matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. (...)

 • Kiedy sąd ustanawia opiekuna?18 Września 2017

  . wybór kierunku kształcenia, poddanie dziecka poważniejszemu zabiegowi leczniczemu, wyjazd dziecka za granicę; obowiązek pieczy nad majątkiem dziecka – jeżeli dziecko posiada (...)

 • Ustawa o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa27 Sierpnia 2007

  osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego oraz do urlopu (...)

 • Dodatki do zasiłku rodzinnego 24 Września 2017

  tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje: matce lub ojcu dziecka; opiekunowi faktycznemu dziecka (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z (...)

 • Stypendium szkolne, zasiłek szkolny i inne wsparcie w związku z nauką2 Września 2017

  rehabilitacją i kształceniem. Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wynosi miesięcznie: 90,00 zł na dziecko w wieku (...)

 • Zaprzeczenie ojcostwa - Co jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?22 Września 2016

  zaprzeczenie ojcostwa? Do 2009 roku, przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego różnicowały dowodzenie pochodzenia dziecka w zależności od okresu koncepcyjnego kobiety - matki dziecka. (...)

 • Kodeks karny wykonawczy Cz. I7 Sierpnia 2007

  lokalną - wyznacza sąd za ich zgodą. Art. 57. § 1. Sąd wzywa skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie do wskazanego zakładu, placówki, instytucji lub organizacji. Skierowania do (...)

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?26 Czerwca 2017

  funkcjonowania dziecka. Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się na wniosek złożony do powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przez przedstawiciela (...)

 • „Za życiem” - wsparcie kobiet w ciąży i rodzin 17 Sierpnia 2017

  bezpośrednio po porodzie na skutek wad wrodzonych,   kobiety, które po porodzie nie zabiorą do domu dziecka z powodu: poronienia, urodzenia dziecka martwego, urodzenia dziecka (...)

 • Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna13 Października 2006

  ;Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec dziecka nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka (...)

 • Wspólne zamieszkiwanie rodziców i dorosłych dzieci - opinia prawna29 Czerwca 2007

  sytuacji brak uzasadnienia do ograniczenia prawa własności. Jeżeli dodać do tego zapewnione przez Konstytucję prawo nienaruszalności mieszkania (art. 50), należy stwierdzić, że wszelkie (...)

 • Obowiązek alimentacyjny. Od kogo możesz żądać środków utrzymania bądź wychowania?5 Czerwca 2014

  przyczyniali się do wychowania i utrzymania dziecka – będą oni mieli zasadne roszczenie względem tegoż dziecka, gdy odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Nie można (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą17 Lipca 2009

  państwa, tak jak gdyby był tam zatrudniony. Aby okres przepracowany za granicą mógł być zsumowany do okresu wymaganego do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

  Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

 • Badania w RODK

  Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. (...)

 • KONTAKTY Z DZIECKIEM

  MĄŻ Z KTÓRYM OBECNIE NIE MIESZKAM WNIÓSŁ SPRAWĘ DO SĄDU O UMOŻLIWIENIE KONTAKTÓ-W Z DZIECKIEM. NIE MIAŁ TAKIEGO POWODU PON-IEWAŻZ DZIECKIEM (...)

 • mąż chce mi odebrac dziecko!!!!

  Zlozylam pozew o przyznanie wladzy rodzcielskiej.w tym momencie maz przetrzymuje dziecko[3-letnia coreczke]u siebie w domu,nie pozwalajac mi na swobodne (...)

 • Prawo rodzicielskie

  Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane