Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?26 Czerwca 2017

  (zmiana stanu zdrowia nie uzasadnia zaliczenia do osób niepełnosprawnych), albo też orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, którego istota sprowadza się do stwierdzenia, iż nie wystąpiły

 • Obciążenie hipoteczne nieruchomości - opinia prawna11 Października 2006

  , egzekucję z nieruchomości można będzie prowadzić przeciwko każdoczesnemu ich właścicielowi – jest to istota zabezpieczenia w formie hipoteki. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż punktem (...)

 • Jak odzyskać przynajmniej część wierzytelności?16 Listopada 2004

  prawa z nią związane,- Istota factoringu właściwego jest nie tylko cesja wierzytelności na faktora ale również przejęcie przez niego ryzyka niewypłacalności dłużnika przedsiębiorcy,- Polskie

 • Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych5 Listopada 2004

  ;w rozliczeń będzie w ustalonych odstępach czasu dokonywać rozrachunku, przekazując partnerowi nadwyżkę. Istota okresowych rozliczeń polega więc na zaniechaniu realizowania poszczególnych

 • Faktoring - istota i zastosowanie22 Lutego 2012

  dłużnik znajduje sie w drugim państwie, dokonuje przelewu wierzytelności przysługującej mu przeciwko dłuznka na factora, mającego siedzibę w państwie dłużnika. Pamiętaj, że : istota factoringu (...)

 • Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?10 Września 2018

  . Przyjmuje się, że zasada równej stopy życiowej nie oznacza automatycznego podziału osiąganych przez rodziców dochodów, jej istota sprowadza się do zbliżonego z rodzicami zaspokajania

 • Na czym polegają wyłudzenia VAT?2 Lipca 2018

  kraju UE co znikający podatnik. Dzięki zastosowaniu VAT 0% może wystąpić o zwrot VAT lub pomniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe. Istota oszustwa polega wówczas na wyłudzeniu przez niego (...)

 • Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty28 Kwietnia 2018

  , którego istota polega na ograniczeniu wysokości kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez podatnika na nabycie określonych usług niematerialnych i praw. Od kiedy należy stosować (...)

 • Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy27 Stycznia 2018

  ochronę istniejącego stosunku pracy oraz obowiązki pracodawcy, który przejmuje zakład pracy. Istota przejęcia zakładu pracy W Kodeksie pracy, jak i w innych aktach prawnych brak jest definicji

 • Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!4 Października 2017

  wyłączenie tej wspólności, bowiem o charakterze umowy decyduje jej istota, a nie nazwa.  Jakie są skutki błędu? W razie więc istotnego błędu co do treści czynności prawnej można (...)

 • Najem lokali użytkowych18 Kwietnia 2017

  , pomieszczenia biurowe. Istota najmu lokalu użytkowego jest tożsama z najmem w ogólności i sprowadza się do wzajemnego zobowiązania stron: wynajmujący oddaje najemcy rzecz do używania, a najemca (...)

 • Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?22 Marca 2017

  posiadania takiej nieruchomości przez poszczególnych współwłaścicieli. To istota współwłasności, polegająca na jedności przedmiotu, w pierwszym rzędzie rozstrzyga o korzystaniu (...)

 • Czym jest wypowiedzenie zmieniające i jakie są jego skutki dla pracownika?21 Września 2016

  Istota wypowiedzenia zmieniającego Zgodnie z Kodeksem Pracy, nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Umowa o

 • Regres ubezpieczeniowy – kiedy występuje i co oznacza16 Września 2016

  wierzytelność tylko do wysokości dokonanej zapłaty. Oznacza to, że istota tego regresu polega na zmianie wierzyciela w stosunku zobowiązaniowym między poszkodowanym, a osobą odpowiedzialną za szkodę (...)

 • Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem24 Kwietnia 2014

  Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność jest jednym z rzeczowych praw ograniczonych. Istota służebności, polega na prawnej legalizacji dokonywania pewnych działań, bądź też stanowi uzasadnienie

 • Zakres odpowiedzialności komandytariusza21 Marca 2014

  rozumiany jako udział kapitałowy, wówczas jego istota polega na tym, że jest częścią wartości nominalnej spółki, dotyczącą umówionych przez wspólników wkładów, (...)

 • Sądowy podział majątku wspólnego małżonków - uwagi ogólne17 Stycznia 2014

  drugiemu, który składając wniosek musiał ją uiścić w całej wysokości. W trakcie postępowania uczestnicy powinni zaś wszelkie koszty ponosić po połowie (np. koszty zaliczki na biegłego). Istota

 • Co to jest leasing? 7 Listopada 2012

  Leasing Leasing jest rodzajem umowy, a znajduje zastosowanie głównie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jego istota polega na tym, że jedna ze stron umowy (leasingodawca, finansujący

 • Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym29 Sierpnia 2012

  Rolnych, Agencji Rezerw Materiałowych. Istota takiego rozwiązania wynika z charakteru rozliczeń stron w trakcie trwania umowy leasingu finansowego (zob. niżej). Jeżeli więc finansującym będzie (...)

 • Czy opłaca się zakładać podatkową grupę kapitałową?1 Czerwca 2012

  ; Dochody i straty każdej ze spółek wchodzących w skład grupy obliczane są oddzielnie i dopiero po tym obliczeniu następuje ich skonsolidowanie. Jednakże, istota funkcjonowania podatkowej (...)

 • Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.28 Lutego 2012

  osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają podatnicy, którzy nie mają w Polsce siedziby lub zarządu. Istota tej konstrukcji sprowadza się do tego, iż opodatkowaniu podatkiem

 • Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych17 Października 2011

    Czym jest amortyzacja? Amortyzacja odzwierciedla stopniowy proces zużywania się środków trwałych lub wartość niematerialnych i prawnych. Istota konstrukcji uwidacznia się wyraźnie

 • Zapis w testamencie - co to takiego?1 Lutego 2011

  przydaje prawo, ale o dziedziczenie w ogólności. Istota zapisu w znaczeniu prawnym polega bowiem na tym, iż zapisobierca (tzn. osoba uprawniona z tytułu zapisu, tj. ta, której coś zapisano

 • Komornicze zajęcie rachunku bankowego a bieżące wypłaty wynagrodzeń - opinia prawna24 Maja 2010

  alimentacyjne następują do rąk uprawnionego do tych świadczeń. Istota przedstawionego problemu sprowadza się do ustalenia znaczenia „bieżących wypłat na wynagrodzenia za pracę”. W doktrynie (...)

 • Sekurytyzacja wierzytelności - aspekty prawne24 Listopada 2009

    Istota sekurytyzacji Istotą sekurytyzacji jako metody pozyskiwania finansowania jest zamiana niepłynnych ze swej istoty aktywów na płynne papiery wartościowe. Podmiot poszukujący

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Co to jest spółka cicha?

  Hej poszukuje informacji na temat tego co to jest spółka cicha? Chodzi mi o zasady działania i specyfikę, wytłumaczona jak dla laika tak żeby można (...)

 • rozwód kościelny a cywilny

  Witam, Czym zasadniczo różni się cywilny proces rozwodowy od kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Pozdrawiam Uraza (...)

 • Zapis windykacyjny

  wprowadzono niedawno do kodeksu cywilnego ZAPIS WINDYKACYJNY. zmianę tę uchwalili posłowie i trafiła ona do Senatu. ma wejść w życie po upływie (...)

 • ODSIADKA 1 ROKU ZA ZLAMANIE ZAKAZU!!!!!- PIERWSZA Z 5

  WITAM. BLAGAM POMOZCIE MI!!! DZIS ZAWINELI MOJEGO PRZYSZLEGO MEZA DO ZAKLADU KARNEGO NA BIALOLEKE NA 1 ROK. OPOWIEM OD POCZATKU; MOJ FACET PRZESKROBAL (...)

 • Art. 77 Kw

  Witam. Przedstawię po sytuację jaka miała miejsce: 2 miesiące temu na teren mojej firmy(teren uzyteczności publicznej Stacja Diagnostyczna-teren otwarty) (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane