Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...10 Września 2017

  ., wniosek należy złożyć do końca października 2017 r. Jeśli wniosek wpłynie do ZUS w listopadzie 2017 roku lub później, ZUS ustali emeryturę od pierwszego (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?22 Sierpnia 2017

  możliwości złożenia dokumentów: zanieś do ZUS, wyślij pocztą. Dane i informacje o niani, które - oprócz umowy aktywizacyjnej - będą potrzebne do zgłoszenia (...)

 • Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?18 Listopada 2017

  ZUS, w ciągu 7 dni od terminu rozpoczęcia działalności powinieneś zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS (jako ubezpieczony).  Co ZUS sam załatwia? Dane z CEIDG ZUS (...)

 • Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?23 Października 2017

  języka polskiego oraz kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim. Żeby zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego, w ciągu 7 dni od podpisania umowy należy złożyć w ZUS: druk (...)

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.2 Października 2018

  zarobki ZUS przyjmie do podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy? Jak wspomniano, do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty z tytułu (...)

 • Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 19 Grudnia 2018

  zarejestrowana z ZUS jako płatnik. Nie trzeba wysyłać do ZUS dodatkowych dokumentów. Wspólnicy spółki z o.o. nie mają obowiązku ubezpieczeń ZUS (...)

 • Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?24 Listopada 2017

  )— możesz złożyć wniosek w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym te powody przestały istnieć. Złóż zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA) do 7 dni od jego wystawienia.  ZUS (...)

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?26 Czerwca 2017

  ;traktowane są na równi z osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności,  pozostałe osoby traktowane są na równi z osobami zaliczonymi do lekkiego (...)

 • Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?25 Października 2017

  pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat, 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat, 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku (...)

 • Emerytura a praca za granicą8 Lutego 2018

  każdego z tych państw. Jeżeli osoba zainteresowana spełni warunki wymagane do nabycia prawa do renty z tytułu inwalidztwa (niezdolności do pracy) w każdym z (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?10 Września 2017

  ;wnież osoba, która nie jest pracownikiem. Wniosek o rezygnację z zasiłku bądź jego wypłatę musi złożyć przed rozpoczęciem korzystania z niego. Jak łączyć zasiłek z (...)

 • Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?18 Grudnia 2017

  od daty otrzymania zaświadczenia, wystawia i przekazuje do ZUS: a) zaświadczenie płatnika składek (ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a) – w przypadku pierwszego zaświadczenia (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?20 Grudnia 2017

  potrącenie sum egzekwowanych z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na pokrycie należności innych niż alimentacyjne (art. 139 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej) zbiega się (...)

 • Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?21 Czerwca 2017

  . będziesz mieć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z tytułu ogólnego stanu zdrowia na okres krótszy niż do dnia osiągnięcia podwyższonego (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?18 Stycznia 2018

  składek Z-3 lub Z-3a. Ubezpieczony nie składa do  ZUS wniosku o zasiłek chorobowy (ZAS 53 lub wniosku w innej formie); jako wniosek traktowane jest wystawione przez płatnika (...)

 • Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska?24 Sierpnia 2018

  uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 879, ze zm.); rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów (...)

 • Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?22 Października 2018

  SMS z kodem (numerem wniosku). Z tym numerem powinien udać się do urzędu miasta/gminy/dzielnicy. Urzędnik wydrukuje wniosek i poprosi o podpis przedsiębiorcy. Można też złożyć (...)

 • Pełnomocnik przedsiębiorcy23 Lutego 2018

  . Pełnomocnik może także załatwiać sprawy administracyjne w Twoim imieniu za pośrednictwem biznes.gov.pl.  ##baner## Pełnomocnik w ZUS Pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych (...)

 • Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r. 4 Października 2018

  prawie do odbioru tej dokumentacji i terminie jej odbioru. Niezależnie od Ciebie  – ZUS poinformuje pracownika o złożeniu raportu informacyjnego ZUS RIA: w informacji o stanie (...)

 • Złóż wniosek o 500+ 29 Sierpnia 2017

  ustalenia prawa do danej formy wsparcia. We wniosku trzeba podać co do zasady dane rodzica wnioskującego o świadczenie, dane drugiego z rodziców oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą17 Lipca 2009

  są uznawane w tych krajach.     Wniosek o przyznanie emerytury lub renty należy składać w kraju zamieszkania (w Polsce do ZUS, za granicą -  do odpowiednika ZUS). (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)29 Września 2017

  profilu do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczających składki (...)

 • Skład podatkowy - jak go otworzyć?27 Października 2018

  skarbowy. W tym celu powinien złożyć: oświadczenie o wyborze organu do dwóch urzędów skarbowych: do wybranego przez siebie urzędu oraz do urzędu, który był mu (...)

 • Kto może przejść na emeryturę pomostową?1 Października 2018

  społecznej dla przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży lub dorosłych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej4. 23 Prace (...)

 • Na wakacje z Europejską Kartą Zabezpieczenia Społecznego5 Lipca 2013

  potwierdzającego opłacenie składek w ZUS (np. ZUS RMUA): gdy z wnioskiem wystąpiono przed dniem 15 danego miesiąca (np. przed dniem 15 sierpnia), za aktualny należy uznać druk (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • ZUS i zadłużenie

  Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym (...)

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

 • RMUA pracodawca nie chce co miesiac wystawiac.

  Gdzie to zglosic? Przez dwa lata nie dostale ani 1 RMUA! (koza) raczej nie mozna nigdzie tego zglosic,poprostu musisz nachodzic kadrowa i zadac - badz (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane