Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kodeks pracy

  wynagrodzenia za okres 2 tygodni. § 3. Przepis § 1 nie ma zastosowania w razie przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 23 1 . Art. (...)

 • Ustawa o czasie pracy kierowców

  określonych w art. 31b. Art. 31e. 1. Rozkład czasu pracy ustala się na okres co najmniej jednego miesiąca. 2. Rozkład czasu pracy zawiera następujące dane: imię i nazwisko (...)

 • Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

  dnia wolnego od pracy.  Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666, z późn. zm.) - art. 149 § 1, art. (...)

 • Porada prawna na temat art.270 1 kkodzin nadliczbowych

  Nie szukaj dłużej informacji na temat art.270 1 kkodzin nadliczbowych, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - opinia prawna

  pracownikowi przysługuje prawo do dodatku za przekroczenia dziennej normy czasu pracy. Dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych Dodatek za pracę w nocy i za prace w godzinach nadliczbowych

 • Jak ustalić pracownikom czas pracy?

  ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony.  Normy i wymiar czasu pracy Przepisy Kodeksu pracy (art. 129 § 1 (...)

 • Czy kumulowanie dodatków za godziny nadliczbowe jest dopuszczalne?

  przepisów o czasie pracy, ponieważ odwołanie zamieszczone w art. 151[11] § 2 k.p. dotyczy § 1 art. 151[1] k.p. Oznacza to, że przepis o czasie pracy w niedziele i święta odsyła (...)

 • Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?

  może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych. Kiedy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych

 • Czy pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych?

  PK 70/13: „Jeśli co zasady wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje pracownikowi wymienionemu w art. 1514 § 1 k.p., to na takim pracowniku spoczywa (...)

 • Godziny nadliczbowe lekarzy

  rozkładem czasu pracy, 2) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy (...)

 • Godziny nadliczbowe a dodatek i dzień wolny

  przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 151[1] § 1 kp. Jak (...)

 • Dodatkowe wynagrodzenie za delegacje

  w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje w zasadzie dodatek w wysokości: 1. 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: (...)

 • Dodatek za pracę w nadgodzinach

  przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1. Stanowi o tym art. 1511 § 1 kodeksu pracy. Za pracę w porze nocnej (pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a (...)

 • Czy pracodawca ma prawo kazać mi pracować w nadgodzinach?

  przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy. Zgodnie z art. 151 § 3 i § 4 k.p.: § 3. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w § (...)

 • *Praca powyżej 12 godzin

  . - art. 25u ust. 1). Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu pracy, k.p.  jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego (...)

 • Elastyczny czas pracy od 23 sierpnia 2013 roku w polskich firmach - uwagi natury ogólnej

  ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: 1) art. 129 otrzymuje brzmienie: „Art. (...)

 • Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej

  kwestię dotacji na zadania związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, tj. z art. 94 ust. 1 pkt 8. Przepis art. 94 ust. 1 pkt 8 odnosi się do świadczeń zdrowotnych realizowanych (...)

 • Wynagrodzenie za nadgodziny

  przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.  Z kolei na podstawie art. 1517 § 1 kp, pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.Jak więc wynika (...)

 • Czas spędzony w delegacji a dodatkowe wynagrodzenie

  ;brekompensowania nadgodzin. Mianowicie zgodnie z art. 1512 k.p. w zamian za czasprzepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika,może udzielić mu w tym samym wymiarze (...)

 • Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

  ograniczenia wynikające z Rozporządzeń określających maksymalną wysokość diet z tytułu podróży służbowych). Ubezpieczenia emerytalne i rentowe Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy (...)

 • Nielimitowane nadgodziny

  usunięcia awarii. W zakresie szczególnych potrzeb pracodawcy limit wyznaczony przez wyżej wskazany § jest obowiązujący. Dyspozycja art. 151 § 1 pkt 1 k.p. obejmuje takie (...)

 • Wynagrodzenie prowizyjne a dodatek za nadgodziny

  podzielone przez 500 daje 6 zł. Teraz tę kwotę mnożymy przez ilość godzin nadliczbowych oraz przez 100% lub przez 50% (w zależności od tego, kiedy wykonywana była praca nadliczbowa – art. (...)

 • Praca ponad limit nadgodzin

  świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych wykraczających ponad ustawowy limit w związku z art. 18 § 1 i 2 oraz art. 100 § 1 kp.       nadgodziny, (...)

 • Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

  ; 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym (...)

 • Zwrot godzin nocnych kierowcy TIR-a

  pracy – art. 151[ 7] § 1 i art. 151 [8]. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu (...)

 • Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

  art. 1511 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, tj. według stawki za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż niedziele i (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • dyżury domowe

  Pracuje w wodociągach na stanowisku konserwatora sieci wodociągowej,prasuję przez cały tydzień od poniedziałku do piątku tj.40godz.tygodniowo,lecz (...)

 • Umowa o pracę -miejsce pracy

  Witam Jestem przedstawicielem handlowym zatrudnionym na umowę o pracę na czas nie określony od 5 lat. Mam do obsługi teren 3 województw więc często (...)

 • Przymusowe 10-cio godzinne zmiany

  Witam!! Jestem pracownikiem pewnej firmy w której przymusza sie ludzi do zostawania na 2h nadliczbowe np. taka informacją. Cytuję: "Witam Ponieważ (...)

 • Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona (...)

 • Czynności dodatkowe a czas pracy

  Pracuję w sklepie który jest otwarty od 10-18 ale ja oczywiście nie przychodze na 10 i o 18 nie wychodze. Muszę być przynajmniej 15 min wcześniej (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane