Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Obniżenie roszczenia o zachowek

  Czy jest możliwe obniżenie roszczenia o zachowek? Aby zmniejszyć żądania uprawnionych posłużyć się można art. 996 k.c., który stanowi, że darowiznę uczynioną przez spadkodawcę

 • Wartość przedmiotu darowizny doliczanej do spadku

  Jak wyznacza się wartość przedmiotu darowizny doliczanej do spadku? Istotnym przepisem dotyczącym zasad ustalania wysokości darowizn uwzględnianych przy ustalaniu zachowku jest art. 995 k.c

 • Obowiązywanie zasady swobody testowania

  . 991 par. 1 k.c. zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli

 • Porada prawna na temat art. 59 kc

  Nie szukaj dłużej informacji na temat art. 59 kc, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zachowek

  obowiązany do zapłaty wartości zachowku, sam jest uprawniony do zachowku, odpowiada względem uprawnionego do zachowku, tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek (art. 999 k.c.). (...)

 • Budowa na cudzym gruncie

  zajmowanym gruncie budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, to zgodnie z art. 231 § 1 k.c. może żądać, aby właściciel przeniósł (...)

 • Bezprawność naruszenia dóbr osobistych

  Jakiego rodzaju naruszenie dóbr osobistych jest bezprawne? Z art. 24 par. 1 k.c. wynika jednoznacznie, iż ochrona dóbr osobistych przysługuje jedynie przed działaniem bezprawnym. Przesłanka

 • Majątkowe środki ochrony dóbr osobistych

  Jakie są majątkowe środki ochrony dóbr osobistych? Art. 24 § 1 kc zapewnia osobie, której dobro osobiste zostało naruszone również dwa roszczenia o charakterze majątkowym

 • Skutki wydziedziczenia

  Jakie są skutki wydziedziczenia? Jak wskazuje art. 1011 k.c., zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. Wydziedziczenie pociąga za sobą (...)

 • Skuteczność wydziedziczenia

  ;wydziedziczenia); ·dokonania go z przyczyny wymienionej w art. 1008 k.c. (wydziedziczenie z innej przyczyny, jak iniepodanie przyczyny wydziedziczenia w testamencie powoduje nieważność wydziedziczenia

 • Nieważność testamentu

  W jakich sytuacjach można mówić o nieważności testamentu? Przesłanki nieważności testamentu określa art. 945 kc. Przepis ten stanowi, że testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:1) (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Wykup mieszkania

  Witam, zastanawiam sie nad 1 sprawa - mam mozliwość wykupienia w imieniu ojca mieszkania (dostałem od niego pełnomocnictwo) - mieszkanie za dużo nie (...)

 • SN postanowienie

  Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści (...)

 • Przedawnienie wyroku sądu

  Proszę o pomoc mam wyrok sądu w sprawie należności niewypłaconych za pracę sąd zasądził x kwotę ale nie ma możliwości ściągnąć od pracodawcy (...)

 • Alimenty na pełnoletnie dziecko

  Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru (...)

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

  Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące nad Twoją (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane