Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Co mogę zrobić w sytuacji kiedy ktoś mnie oczernia na blogu?

  cywilnego. Przepisem, na który mogłaby się Pani powołać się na gruncie Kodeksu karnego, jest art. 212 k.k., który mówi o przestępstwie pomówienia (zniesławienia): Art. (...)

 • Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

  , zdaje się realizować znamiona czynu sankcjonowanego w art. 212 k.k. Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę (...)

 • Przestępstwo pomówienia

  . 216 § 2 i 212 § 2 k.k. Internet jest środkiem masowego komunikowania, o jakim mowa w art. 212 § 2 i 216 § 2 k.k., za pomocą którego sprawca może (...)

 • Porada prawna na temat art. 212 k.k

  Nie szukaj dłużej informacji na temat art. 212 k.k, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Posiedzenie pojednawcze w sprawie karnej

  Złożyłam w sądzie prywatny akt oskarżenia z art. 212 kk. Dostałam wezwanie na sprawę pojednawczą. Jak przebiega taka sprawa w sądzie? Ściganie przestępstwa pomówienia (art. (...)

 • Rozszerzenie aktu oskarżenia

  Czy możliwe jest rozszerzenie aktu oskarżenia w związku z art. 12 kk w postępowaniu prywatno-skargowym z art. 212 kk? Postępowanie prywatno-skargowe prowadzi się zgodnie (...)

 • Zadośćuczynienie za pomówienia i zniesławienie

  w procesie cywilnym. Odnośnie pierwszej możliwości należy wskazać, iż sąd skazując oskarżonego za przestępstwo pomówienia (art. 212 k.k.), bądź znieważenia (art. (...)

 • Bezpodstawne oskarżenie

  ). Natomiast przepisy nie kwalifikują zachowania inwestora jako jednego czynu, jednego przestępstwa. Mamy do czynienia z dwoma przestępstwami: z art. 238 lub 212 kk oraz przeciwko środowisku. (...)

 • Jak się bronić przed pomówieniami?

  . Zgodnie z art. 212 k.k. przestępstwo pomówienia jest ścigane z oskarżenia prywatnego, oznacza to, że pokrzywdzony (Pani) osobiście lub przez pełnomocnika wnosi i popiera oskarżenie. Z (...)

 • Akt oskarżenia o dwa przestępstwa

  oskarżenia powinien wyglądać w ten sposób, że w pkt 1 wymieniam czyn z art. 212, w punkcie 2 czyn z art. 216, a pod spodem o czyny z art.212 i 216 kk w związku z art.11 (...)

 • Jak chronić swoje dobra osobiste?

  . dr hab. Witold Kuleszy przedmiotem ochrony art. 212. K.k. jest „oparte na ustawowym zakazie pomawiania o postępowanie lub właściwości mogące poniżyć człowieka w opinii innych, (...)

 • Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

  zna dwa typy czynu zabronionego, które chronią przede wszystkim cześć. Przewiduje on kary za zniesławienie (art. 212 k.k.) i zniewagę (art. 216 k.k.).Zgodnie z pierwszym (...)

 • Wolność słowa a zniesławienie...

  nadmierny. Wydany wyrok, przyjmując formę tzw. wyroku zakresowego, z chwilą ogłoszenia w Dzienniku Ustaw zmieni treść art. 213 § 2 k.k., poprzez uchylenie mocy obowiązującej niekonstytucyjnej (...)

 • Jakie są konsekwencje ujawnienia skandalu z udziałem osoby z życia publicznego - opinia prawna

  działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Kwalifikowaną postać przestępstwa pomówienia zawiera § 2 art. 212 k.k. Przestępstwo określone (...)

 • Minister nadal chce karać dziennikarzy

  jak środowiska dziennikarskie zareagowały na propozycję resortu Jarosława Gowina. Organizatorzy akcji Wykreśl art. 212 kk zapowiedzieli, że w najbliższym czasie ustosunkują się do (...)

 • Nieprawdziwe informacje w piśmie procesowym

  . Nie oznacza to jednak, że podanie nieprawdziwych informacji w piśmie procesowym nie podlega żadnym sankcjom karnym. W pierwszej kolejności będzie można mówić o zniesławieniu (art. 212 (...)

 • Prawo prasowe - na nowelizację jeszcze poczekamy

  nie powinien lekceważyć tych opinii.e-prawnik:W pis-owskim projekcie zakładano wykreślenie z Kodeksu karnego przepisów art. 212 kk ( pomówienie) i 216 kk ( znieważenie) . Przyznam, (...)

 • Jak szybko przedawnia się zniesławienie w internecie?

  określonego w art. 212 § 2 k.k., polegającego na umieszczeniu w sieci internet treści o charakterze zniesławiającym, jest chwila dokonania danego wpisu, a nie jego usunięcia. SN (...)

 • Włączenie się do sprawy karnej

  pomówienia. Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego, a dotyczy go art. 212 kk. Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. Natomiast przestępstwa (...)

 • Wymuszenie spłaty długu

  pokrzywdzonego, więc nie powinien tak pisać. Ja jednak wiem, że np. w przypadku spraw z art. 212 kk oskarżony zostanie uniewinniony, jeżeli wykaże, iż zarzut, który czynił publicznie (...)

 • Rozwód - podział majątku wspólnego

  wolności do roku. Ściganie tego przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego. Musiałaby Pani rozważyć ewentualność zgłoszenia na Policji popełnienia czynu zabronionego z art. 212 § (...)

 • Fałszywe oskarżenie o popełnienie przestępstwa

  ta oskarżyła mnie z art. 212 kk i w związku z tym otrzymałem wezwanie na rozprawę pojednawczą. Jestem przekonany o prawdziwości moich twierdzeń i dalej rozpowszechniam ostrzeżenia (...)

 • Pomówienie pracownika przez osobę trzecią

  inne osoby. Pomówienie to osobne przestępstwo (art. 212 k.k.), ścigane z oskarżenia prywatnego - przy czym z oskarżeniem może wystąpić osoba pomówiona, a nie jej pracodawca.Podobnie (...)

 • Ujawnienie danych z treści aktu oskarżenia

  W sprawie (art. 212 kk) o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego złożyłam akt oskarżenia do sądu. Na pierwszej rozprawie tzw. ugodowej wyraziłam zgodę na zawarcie ugody, a oskarżony (...)

 • Wezwanie na posiedzenie pojednawcze

  Otrzymałem z sądu - wydziału karnego wezwanie w charakterze oskarżonego z art. 212 k.k. na rozprawę pojednawczą. Chodzi o to, że publicznie rozpowszechniłem informacje, w których nazywam (...)

 • Wzajemny akt oskarżenia

  momentu mam poruszyć skutecznie tę kwestię. Czy powinienem bezzwłocznie wystąpić z powództwem przeciwko niej, na podstawie art. 212 kk? Sądem właściwym miejscowo może okazać się (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Znieważenie w utworze muzycznym

  Mam pytanie co do utworu muzycznego z wizualizacją: http://www.youtube.com/watch?v=anInRznaJ3w 1. Czy tego typu utwór jest ścigany automatycznie przez (...)

 • pozew o zniesławienie,ublizanie itp.

  Witam w kwesti prawnej jestem zupełnym laikiem wiec pozwoliłem sobie na wpis. Sprawa jest dosc nietypowa-pewna kobieta poznana przez internet u trzymaywała (...)

 • Zadośćuczynienie za pomówienie.

  Zostałem pomówiony o kradzież w hipermarkecie (spożycie na terenie sklepu napoju za 6 zł). Jedynym napojem, który wówczas spożyłem był sok podawany (...)

 • Groźby wyrządzenia szkody

  Grożono mi i byłam obrażana przez sms-y. Groźby dotyczyły wyrządzenia szkody na mojej osobie. Byłam zastraszana, gnębiona i słownie obrażana. (...)

 • Rozbój-niesłuszne oskarżenie

  Dzień dobry Piszę ponieważ chciałem zasięgnąć pomocy. Zacznę może od początku moja sprawa jest trochę skomplikowana zostałem nie słusznie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane