Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kto może być niegodny dziedziczenia?

  jakby nie dożył otwarcia spadku (art 928 § 2 K.c.). Jest również pozbawiony prawa do zachowku (art. 991 K.c.). Spadek lub udział w spadku, który miał przypaść (...)

 • Jak ustanowić prawo do zarządzania spadkiem po śmierci mamy?

  byłaby powołana do dziedziczenia na mocy przepisów ustawy, ale została pominięta w testamencie spadkodawcy. Krąg uprawnionych do zachowku wyznacza art. 991 k.c.: Art. 991. (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  do pracy. Darowizna a zachowek Na ogół większe konsekwencje dla obdarowanego wiążą się z roszczeniem o zachowek ze strony innych spadkobierców. Zgodnie z art. 991 kc zstępnym

 • Porada prawna na temat art 991 kc

  Nie szukaj dłużej informacji na temat art 991 kc, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  na kierowanie wobec brata roszczenia o zachowek. Inną wykładnię art. 991 kc przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lutego 2004 roku, sygn. akt II CK 444/2002, w którym stwierdził, (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek

  natomiast do art. 994 k.c., wyłącza on od zaliczenia na zachowek:drobne darowizny,darowizny dokonane przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób (...)

 • Wyłączenie darowizny z masy spadkowej

  samym spadku osoby, które dziedziczyłby z ustawy (art. 991 k.c.),jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu (...)

 • Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

  obdarowanego z obowiązku doliczenia tego przedmiotu do schedy spadkowej.Przypominamy, że zgodnie z art. 991 kc jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, (...)

 • Darowizna a zachowek

  , przesłuchania stron. Zakładając, że spadek był "pusty", zastosowanie znajdzie art. 991 kc, zgodnie z którym, jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, (...)

 • Darowizna mieszkania dla wnuczki a spadek

  byli małoletni lub niezdolni do pracy należałoby się im po 2/3 wartości udziału (art. 991 k.c.). Udział w dziedziczeniu każdego z synów teściowej będzie wynosił 1/3, a więc (...)

 • Opodatkowanie spadku a wypłata zachowku

  uprawnionego, wynikająca z art. 991 k.c., przesądza o długu, który stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. (...)

 • Uprawnienie do zachowku a związek małżeński

  . 991 k.c.), jako korzyści stanowiącej swego rodzaju częściowy ekwiwalent udziału w spadku, jaki przypadłby mu przy dziedziczeniu ustawowym. III. Zgodnie z art. 56 k.r.o rozwód nie jest (...)

 • Prawo do zachowku

  czym każdemu z nich zalicza się na poczet jego udziału wartość darowizny podlegającej zaliczeniu. Zgodnie z art. 991 §1 kc wysokość zachowku oblicza się w ten sposób, iż (...)

 • Zachowek a powołanie do dziedziczenia

  ? Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się, połowa wartości tego udziału ( zachowek (...)

 • Pozew o zachowek

  powstaje, gdy uprawniony nie otrzymał go także w innej postaci niż powołanie do dziedziczenia. W myśl art. 991 § 2 K.c. roszczenie o zapłatę zachowku powstaje, jeżeli uprawniony nie (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  § 1 k.c.   Przedawnienie Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu (art. 1007 § 1 k.c.), natomiast roszczenie (...)

 • Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

  , sąd poleci komornikowi ich usunięcie. Ma to na celu uniknięcie późniejszej niemożności dokonania przybicia, o czym mowa w art. 991 k.p.c.: Art. 991. § 1. Sąd odmówi (...)

 • Prawo do zachowku

  darowizny uczynione przez spadkodawcę (art. 993 k.c.). Wartość przedmiotu darowizny oblicza się z kolei według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku (art. (...)

 • Wydziedziczenie a testament negatywny

  kręgu osób mających prawo do zachowku po danym spadkodawcy, określonego w art. 991 § 1 Kc. Obalony zostaje tylko tytuł powołania do spadku, jakim jest ustawa, gdyż w ten sposób (...)

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  rozstrzygnięta czy testament, spisany przez ojca, jest ważny. Zgodnie z art. 991 § 2 k.c., jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę (...)

 • Darowizna a zachowek

  wartości 1/2 udziału spadkowego, który przypadałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego, a gdy uprawiony jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy 2/3 udziału (art. 991 (...)

 • Obliczenie zachowku a darowizna

  k.c. podlegają doliczeniu darowizny, gdyż podstawą obliczenia zachowku jest tzw. substrat zachowku - czysta wartość spadku powiększona o darowizny podlegające zaliczeniu zgodnie z art. 994 (...)

 • Darowizna a zachowek

  ten ostatni będzie miał roszczenie o uzupełnienie lub pokrycie zachowku.Ustawa wprost nie reguluje problematyki opisanej w pytaniu. Nie można tu wprost zastosować ani art. 991 §2 k.c., (...)

 • Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

  zwrócić temu, kto szkodę naprawił, kwotę odpowiadającą jej winie i stopniowi przyczynienia się do powstania szkody. Między zaś współkontrahentami umowy o dzieło przepis art. 646 (...)

 • W jakim zakresie zarzut potrącenia przerywa bieg terminu przedawnienia?

  terminu przedawnienia niedozwoloną w świetle art. 123 § 1 k.c., ponieważ wierzycielowi przysługuje tylko uprawnienie do zrzeczenia się korzystania z zarzutu przedawnienia (art. 117 § (...)

 • Zachowek a zastosowanie art. 5 KC

  odwoływania się do art. 5, ponieważ inne przepisy o przedawnieniu regulują tego typu sytuacje. W tym przypadku może mieć zastosowanie art. 121 pkt. 4, zgodnie z którym bieg przedawnienia ulega (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Przekazanie gospodarstwa.Co zrobić,jakie warunki?

  Opiszę cała sytuację gdyż mam kilka pytań. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo,jednocześnie są na rencie chorobowej(otrzymują ok.50%świadczenia).W (...)

 • Testament mojej babci

  Moja babcia zrobila testament w którym do całości spadku powołuje moją siostrę tzn. wnuczkę,która zobowiązuje się do zapewnienia mieszkania na (...)

 • dziedziczenie po babci

  Witam mam problem trzy lata temu zmarł mój tata- odrzuciłem cały spadek po nim. Tydzień temu zmarła jego mama - czyli moja babcia. Czy w takim wypadku (...)

 • Zachowek i rzeczy z nim związane

  Co jest potrzebne do zachowku. (slaweczek) Art. 991 k.c. - Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, (...)

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

  Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące nad Twoją (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane