Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  , należy rozważyć dwie ważne sytuacje: Teściowa rozrządziła swym majątkiem na rzecz m.in. Pańskiej córki (ustanowiła ją spadkobiercą) wówczas zgodnie z art. 993 w zw. z art. 994 § (...)

 • Kto może być niegodny dziedziczenia?

  jakby nie dożył otwarcia spadku (art 928 § 2 K.c.). Jest również pozbawiony prawa do zachowku (art. 991 K.c.). Spadek lub udział w spadku, który miał przypaść (...)

 • Jak ustanowić prawo do zarządzania spadkiem po śmierci mamy?

  byłaby powołana do dziedziczenia na mocy przepisów ustawy, ale została pominięta w testamencie spadkodawcy. Krąg uprawnionych do zachowku wyznacza art. 991 k.c.: Art. 991. (...)

 • Porada prawna na temat art 991 kc

  Nie szukaj dłużej informacji na temat art 991 kc, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  wiążą się z roszczeniem o zachowek ze strony innych spadkobierców. Zgodnie z art. 991 kc zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  o zachowek. Inną wykładnię art. 991 kc przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lutego 2004 roku, sygn. akt II CK 444/2002, w którym stwierdził, że jeżeli uprawniony do zachowku, (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek

  natomiast do art. 994 k.c., wyłącza on od zaliczenia na zachowek:drobne darowizny,darowizny dokonane przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób (...)

 • Wyłączenie darowizny z masy spadkowej

  samym spadku osoby, które dziedziczyłby z ustawy (art. 991 k.c.),jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu (...)

 • Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

  obdarowanego z obowiązku doliczenia tego przedmiotu do schedy spadkowej.Przypominamy, że zgodnie z art. 991 kc jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, (...)

 • Darowizna a zachowek

  , przesłuchania stron. Zakładając, że spadek był "pusty", zastosowanie znajdzie art. 991 kc, zgodnie z którym, jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, (...)

 • Darowizna mieszkania dla wnuczki a spadek

  byli małoletni lub niezdolni do pracy należałoby się im po 2/3 wartości udziału (art. 991 k.c.). Udział w dziedziczeniu każdego z synów teściowej będzie wynosił 1/3, a więc (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Przekazanie gospodarstwa.Co zrobić,jakie warunki?

  Opiszę cała sytuację gdyż mam kilka pytań. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo,jednocześnie są na rencie chorobowej(otrzymują ok.50%świadczenia).W (...)

 • Testament mojej babci

  Moja babcia zrobila testament w którym do całości spadku powołuje moją siostrę tzn. wnuczkę,która zobowiązuje się do zapewnienia mieszkania na (...)

 • dziedziczenie po babci

  Witam mam problem trzy lata temu zmarł mój tata- odrzuciłem cały spadek po nim. Tydzień temu zmarła jego mama - czyli moja babcia. Czy w takim wypadku (...)

 • Zachowek i rzeczy z nim związane

  Co jest potrzebne do zachowku. (slaweczek) Art. 991 k.c. - Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, (...)

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

  Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące nad Twoją (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane