Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

  • Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim

    zgodnie z art. 92 kp.? Zgodnie z kodeksem pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo (...)

  • Premia w podstawie wynagrodzenia i zasiłków

    opodatkowaniem za miesiąc poprzedni. Za okresy pobierania przez pracownika wynagrodzenia określonego w art. 92 KP oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego premia ulega zmniejszeniu (...)

  • Urlop bezpłatny w świadectwie pracy

    świadectwa pracy. W tym punkcie należy wskazać liczbę dni niezdolności do pracy pracownika, za które otrzymał on wynagrodzenia na podstawie art. 92 kp (wynagrodzenie chorobowe) w roku (...)

  • Opinia prawna na temat art 92 kp

    Nie szukaj dłużej informacji na temat art 92 kp, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

  • Wygaśnięcie umowy a odprawa emerytalna

    ). Stanowisko powyższe zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 lipca 1999 r. (I PKN 174/99), zgodnie z którym przepis art. 92[1] § 1 kp wiąże prawo do odprawy emerytalnej (...)

  • Wynagrodzenie za czas choroby

    kalendarzowym), o którym mowa w art. 92 § 1 Kodeksu pracy, przysługuje każdemu pracownikowi, który nabył prawo do zasiłku chorobowego (art. 92 § 3 Kp). (...)

  • Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

    wszystkimi. Ostateczną odpowiedź na to pytanie wskazał Sąd Najwyższy, który stwierdził, że „użyte w art. 92[1] kp sformułowanie „przejście na emeryturę” (...)

  • Świadczenie chorobowe

    wskazuje przepis art. 92 § 1 kp, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby bądź odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającą łącznie do 33 dni z ciągu (...)

  • Czy kumulowanie dodatków za godziny nadliczbowe jest dopuszczalne?

    jego § 1. Jeżeli zatem pracownik otrzymał dodatkowe wynagrodzenie z art. 151[1] § 1 k.p. na podstawie art. 151[11] § 2 k.p, to nie może otrzymać drugiego wynagrodzenia z art. (...)

  • Kodeks karny skarbowy

    § 1 i 2, art. 91 § 1, art. 92 § 1, art. 93, art. 97 § 1 i 2, art. 100 § 1, art. 101 § 1, art. 102 § 1, art. (...)

  • Prawo do wynagrodzenia za niezdolność do pracy

    ( art. 92 § 3 pkt 2 k.p.).Jak z kolei wskazuje art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony nabywa (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Jakub Spalik

Jakub Spalik

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i handlowym. Doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Sporządza umowy cywilnoprawne oraz pisma procesowe dla podmiotów profesjonalnych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

  • Art.23 1 & 3 k.p zmiana pracodawcy.

    Dziś dostałem od pracodawcy zawiadomienie, że zgodnie z art.23 1 & 3 k.p z dniem 19.01.2003 część zakładu pracy w którym pracuję przechodzi (...)

  • art.188kp

    Witam mam problem z urlopem a dokładni opieka nad dzieckiem do lat 14 art.188kp. Mianowicie wybrałem już 1 dzień w tym roku i nie miałem żadnych (...)

  • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

    Odwołałem się od wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - uznanie na zasadzie art. 8 k.p., że wypowiedzenie jest sprzeczne z zasadami współżycia (...)

  • Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a zwolnienie lekarskie

    Witam. Pracownik opuszcza miejsce pracy w godzinach pracy i mówi mi że, nie będzie pracował (31 dzień miesiąca).Następnego dnia przychodzi i mówi (...)

  • Art.141 KP jak interpretować?

    Art. 141. § 1. mówi że: Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane