poręczenie. Jak bowiem wynika z przepisu art. 876 k.c., przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania (...)
przez dłużnika. Gdy pełnoletni zstępny zamieszkuje z rodzicem, a zadłużenie odnosi się do opłat związanych z zajmowaniem danego lokalu - tak na przykład wedle przepisu art. 688¹ k.c. 
, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 par. 1 k.c.). Poręczyciel, w braku innego zastrzeżenia w umowie poręczenia, odpowiada jak współdłużnik solidarny (art. 881 (...)
Nie szukaj dłużej informacji na temat art 876 kc, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo
zwrócić temu, kto szkodę naprawił, kwotę odpowiadającą jej winie i stopniowi przyczynienia się do powstania szkody. Między zaś współkontrahentami umowy o dzieło przepis art. 646 (...)
żadnych instrumentów prawnych, które może podjąć w celu ochrony prawnej swych uzasadnionych interesów. W myśl art. 885 kc, poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić (...)
kauzalnych. Skutki tego zobowiązania reguluje wyłącznie prawo wekslowe. Oświadczenie złożone na ważnym wekslu nie może być traktowane jako udzielenie poręczenia cywilnego (w rozumieniu art. 876 (...)
terminu przedawnienia niedozwoloną w świetle art. 123 § 1 k.c., ponieważ wierzycielowi przysługuje tylko uprawnienie do zrzeczenia się korzystania z zarzutu przedawnienia (art. 117 § (...)
(art. 116 KSH), podjęciem czynności reprezentacyjnych spółki bez poinformowania osoby trzeciej o źródle swego umocowania lub z przekroczeniem jego granic oraz działając bez umocowania
wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.). Poręczyć można także dług, który ma powstać w przyszłości do sumy z góry (...)
nie pobiera wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki (art. 46 w zw. z art. 103 KSH). Regulacja ta stanowi lex specialis w stosunku do przepisów KC, mówiących, że jeżeli (...)
, wynikające z przyjęcia przekazu, przedawniają się z upływem roku. Art. 921[3]. Przekazujący może przekaz odwołać, dopóki przekazany nie przyjął go albo nie spełnił świadczenia. Art. (...)
niezwłocznie zawiadomić o tym właściwe organy egzekucyjne, które postąpią stosownie do art. 773. Przepis art. 890 § 2 stosuje się odpowiednio. Art. 891[1]. § 1. Na (...)
w każdej chwili odwołana (art. 1097 KC w zw. z art. 2 KSH)) Mocodawca nie może zrzec się prawa odwołania umocowania, inaczej niż to jest w przypadku zwykłego pełnomocnictwa cywilnego (...)
przesłanki, niezbędnej do zastosowania art. 59 k.c. Wreszcie, w najnowszym piśmiennictwie poświęconym analizie przepisu art. 134 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego z 2003 r., (...)
art. 1015 § 1 k.c. termin jest terminem zawitym prawa materialnego, do biegu którego mają zastosowanie art. 110 do 116 k.c. Początek toku tego czasu liczony jest w odniesieniu (...)
prawne na gruncie prawa spadowego z uwagi na treść art. 1025-1028 k.c. Z art. 1025 § 2 k.c. wynika bowiem domniemanie, iż osoba, która uzyskała stwierdzenia nabycia spadku jest (...)
na podstawie art. 639 kc nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł ponadto jakąś szkodę w związku z niewykonaniem zobowiązania (...)
spadkodawcę uprawnień określonych w art. 206 k.c. (czyli sposobu posiadania przedmiotu współwłasności) nie jest prawem majątkowym, które z mocy art. 922 k.c. podlega dziedziczeniu. (...)
przemawia domniemanie ciągłości (art. 340, 345 KC), domniemanie, że ten kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym (art. 339) i domniemanie istnienia dobrej wiary (art.7 (...)
z zasadą zakazu wzbogacania się Regres ubezpieczeniowy, o którym mowa w art. 828 k.c. to jedna z postaci wstąpienia w prawa zaspokojonego wierzyciela, o których mowa w art. (...)
istotą umowy licencyjnej (sublicencyjnej), umowy najmu (art. 659-679 k.c.), dzierżawy (art. 693-709 k.c.) czy umowy leasingu (art. 709[1]- 709[18] kc). Umowa licencyjna (...)
, którzy nie wyrażają zgody na ustanowienie służebności, są uczestnikami postępowania (art. 510 k.p.c.)". "Jeżeli są podstawy do uwzględnienia wniosku opartego na art. 201 k.c., (...)
rodziców, pod których władzą się znajduje, albo opiekuna (art. 569 § 1 k.p.c." w zw. z art. 26 § 1 k.c. albo 27 k.c.). Czynnościami przekraczającymi zwykły (...)
§ 1 k.c. Przedawnienie Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu (art. 1007 § 1 k.c.), natomiast roszczenie (...)
IV k.c. oraz w art. 1035 - 1046 k.c., a w sferze proceduralnej – art. 680-689 k.p.c. Zgodnie z przepisem art. 211 k.c. "Każdy ze współwłaścicieli może (...)
Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.
nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie
Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już się przedawniło (...)
Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści (...)
zadłużenie PLUS windykacja "Raport"
Mam kłopot, dwa i pół roku temu rozwiązałam umowę z plus gsm. Parę dni temu dostałam od nich pismo, że zalegam im pieniądze, dzień później (...)
Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć (...)
Jeśli regulamin świadczenia usług telakomunikacyjnych jest powołany w treści umowy, czy zmiana regulaminu stanowi wypowiedzenie warunków umowy? Czy (...)
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.