weszła w życie 28 czerwca 2009 roku. Zgodnie z art. 932 § 4 k.c. rodzeństwo spadkodawcy zostaje powołane do spadku dopiero wtedy, kiedy przynajmniej jedno z rodziców nie dożyło otwarcia (...)
dodatkowe przesłanki: wyjątkowość wypadku, o jakim mowa w art. 913 § 2 k.c., nie może sprowadzać się tylko do drastycznych przejawów agresji uniemożliwiających bezpośrednią (...)
.; III CKN 561/97; LexPolonica nr 2111053). Wskazać również należy, iż zgodnie z art. 1009 k.c. przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści (...)
Nie szukaj dłużej informacji na temat art 58 kc, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo
(dalej k.c.): Art.151.Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia (...)
po upływie lat 20 od chwili uzyskania posiadania (art. 172 § 2 kc). nabycie, posiadania, nieruchomości, formy, aktu, notarialnego
ogrodniczej, sadowniczej i rybnej), z drugiej strony wszystkie wymienione w art. 553 przedmioty i prawa, i obowiązki muszą, przynajmniej potencjalnie, stanowić zorganizowaną całość gospodarczą (Postanowienie
dłużnika (art. 1024 k.c.). Wierzyciel, w stosunku do którego uznano za bezskuteczne odrzucenie spadku, może dochodzić swojej wierzytelności w stosunku do spadkobiercy, któremu (...)
, wynikającą z art. 140 k.c. i n., zmierzającą do utrzymania standardu korzystania. Lokator korzysta także z ochrony posesoryjnej – prawa do niezakłóconego posiadania przedmiotu (...)
z tego tytułu odszkodowanie, to następnie firma wypłacająca odszkodowanie ma prawo do tzw. regresu w stosunku do sprawcy szkody na podstawie art. 828 k.c.: „Jeżeli nie umówiono się
woli.Czynność ukryta pod pozornym oświadczeniem woli może być ważna, o ile spełnione zostaną wymagania stawiane w art. 83 § 1 zdanie 2 k.c., a zatem o ile wynika to z właściwości tej (...)
< | > |
Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.
Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć (...)
Eksmisja rozwiedzionego wraz z dzieckiem na które przyznano mu opiekę
Rozwiodłem się. Sąd mi przyznał opiekę nad synem a mojej eks-małżonce je ograniczył. Przez cały okres trwania małżeństwa mieszkaliśmy u jej (...)
nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie
Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już się przedawniło (...)
Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści (...)
Jaka może być maksymalna wysokość odsetek umownych. Czy 365% rocznie jest zgodna z prawem? (shogun) Jak sama nazwa wskazuje, odsetki umowne są takiej (...)
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.