Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?

  alimentów jest z mocy ustawy zwolniona od obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Dotyczy to także opłaty od wniosku o zabezpieczenie powództwa o alimenty.  Wyjątek (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku

  otwarcie testamentu, a dopiero później wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Jakie niesie to konsekwencje? 2. Czy złożenie wniosku i testamentu do sądu po upływie 9 miesięcy od otwarcia spadku (śmierci (...)

 • Przedawnienie dokonanego umownego działu spadku... - opinia prawna

  początek biegu tego terminu i nie może on zależeć tylko od woli wierzyciela (tj. od chwili, w której wezwie on dłużnika do spełnienia świadczenia). Art. 108 p.o.p.c. stanowił, że (...)

 • Porada prawna na temat alimenty od wuja

  Nie szukaj dłużej informacji na temat alimenty od wuja, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Odwołanie darowizny

  zachodzi lub zachodziła niewdzięczność obdarowanego (a nie synów), czyli Państwa ojca względem wuja. Poza tym nie może upłynąć więcej niż rok od dowiedzenia się o tym fakcie przez (...)

 • Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  dziecka istnieje niezależnie od tego, czy pochodzi ono z małżeństwa. Jeżeli dziecko urodziło się w związku pozamałżeńskim, obowiązek alimentacyjny istnieje od chwili urodzenia dziecka, (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  wyliczać kwoty wolnej od potrąceń i egzekucji od najniższej emerytury bądź renty po odliczeniu danin publicznoprawnych (składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od (...)

 • Zasiedzenie pomieszczenia mieszkalnego

  Mieszkam i jestem zameldowana od urodzenia czyli od 1971 roku w domku, którego pierwotnym właścicielem była moja babcia, która w roku 1972 zrzekła się prawa własności domu na rzecz syna - (...)

 • Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

  wytoczony przeciwko rodzicom ojca dziecka. Także samo wyegzekwowanie alimentów od ojca dziecka byłoby stosunkowo skomplikowane, gdyż egzekucja alimentów, nawet jeśli w myśl art. 1085 kpc

 • Zawieszenie sprawy o alimenty a proces rozwodowy

  "Pełnomocnictwo procesowe", warto zapoznać się także z zasadami zwolnień od kosztów sądowych "Zwolnienie od kosztów sądowych". alimenty, rozwód, postępowanie, sprawa, zawieszenie, (...)

 • Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

  warunkiem zasądzenia alimentów na rzecz ojca od syna jest to, aby ojciec znajdował się w stanie niedostatku – który będzie niezależny od niego. W sprawie nie jest możliwe (...)

 • Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  niedostatku) - od obojga rodziców, matce pozamałżeńskiego dziecka (niezależnie od tego, czy znalazła się w niedostatku) - od ojca dziecka, w wysokości kosztów 3 miesięcznego (...)

 • Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

  Gdzie znajdę wzór pozwu o alimenty, który musi sporządzić pełnoletni syn (18 lat, uczy się w liceum)? Alimenty zostały zasądzone przy rozwodzie, ale ojciec dziecka uchyla się od ich (...)

 • 500+ dla samotnych rodziców

  alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem bądź o umowę o alimenty (...)

 • Kodeks postępowania cywilnego

  zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. § 2. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku (art. 1007 § 2 k.c.). Oznacza to że jeżeli uprawniony zażąda (...)

 • Alimenty od chorego

  samym początku opinii. alimenty, rodzic, dziecko, obowiązek alimentacyjny, alimenty od chorego, choroba

 • Alimenty dla rozwiedzionego małżonka

  znajdować w niedostatku. Wtedy sąd zasądzi od drugiego z małżonków alimenty w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom małżonka, ale uwzględni także możliwości zarobkowe (...)

 • Dochodzenie alimentów w sprawie rozwodowej

  pełnoletniej córki. 1. Czy mogę zatem wnosić o zawieszenie sprawy o alimenty córki do momentu potwierdzenia wyłączenia, skoro Sąd Okręgowy nie wyłączył sprawy o alimenty córki ze sprawy (...)

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  zawarcia porozumienia, przysługuje Pani prawo do wystąpienia z powództwem o alimenty do sądu. Nie jest możliwe poddanie się pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, gdyż spory o alimenty są (...)

 • Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

  uprawnionego alimenty np. w kwocie po 600 zł miesięcznie mimo, iż strona ta domaga się aby sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie również zasądził od obowiązanego kwotę po 600 (...)

 • Alimenty płatne do rąk pełnoletniego dziecka

  pięć lat temu alimenty podlegają egzekucji komorniczej. Od roku wpłacam je osobiście w kasie komornika - oczywiście wraz z kosztami komorniczymi. Nie mam zajętego bezpośrednio wynagrodzenia (...)

 • Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

  dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów (...)

 • Alimenty za czas przeszły

  alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wydaje się, iż rozpatrując alimenty za okres wcześniejszy, (...)

 • Powstanie obowiązku alimentacyjnego

  dzieci, gdyż tu możliwości jest więcej i wszystko zależy z jednej strony od treści żądania pozwu, z drugiej od treści orzeczenia sądu. Wniosek o alimenty dla dzieci z reguły jest (...)

 • Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych

  Ubezpieczeń Społecznych może w szczególnie uzasadnionych wypadkach umorzyć należności funduszu alimentacyjnego od osób zobowiązanych do alimentów oraz od osób, które bezpodstawnie pobrały (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Alimenty na dziecko

  W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu (...)

 • alimenty na byłą żonę

  witam, od 3 lat jestem po rozwodzie (sąd orzekł, że wina leży po mojej stronie), płacę regularnie alimenty na dziecko 450zł/m-c przy zarobkach 2100zł (...)

 • alimenty

  alimenty na zone Alimenty na żone płaci się tylko 5 lat jeżeli z twojej winy zostało przez sąd uznane rozpad małżeństwa lub jeżeli żona jet (...)

 • alimenty na dziecko brata

  Witam! Mam pewien problem. Chodzi o to ze moj brat posiada dziecko z kobieta z ktora nie jest w stanie malzenskim i nigdy nie byl.Brat malo zarabial a (...)

 • Alimenty dla byłego współmałżonka

  Jestem po rozwodzie. Mój mąż został uznany winnym rozpadowi małżeństwa. Moja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Chciałabym wystąpić o alimenty (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane