Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  niż alimentacyjne w pełnej wysokości. W razie potrącenia egzekwowane na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne zbiegają się z należnościami alimentacyjnymi potrącanymi w trybie

 • Zaległych alimentów nie można sprzedać

  ma obowiązek spełnić świadczenie alimentacyjne (dług). Obowiązki alimentacyjne mają charakter ściśle osobisty (uzasadnienie uchwały SN z dnia 25 listopada 1975 roku, sygn. akt III CZP 76/75, (...)

 • Z jaką częstotliwością pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracownika?

  alimentacyjne. 75% wynagrodzenia minimalnego określonego wyżej w przypadku potrącania zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, 90% wynagrodzenia minimalnego określonego wyżej w razie potrącania (...)

 • Porada prawna na temat alimentacyjne

  Nie szukaj dłużej informacji na temat alimentacyjne, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jakie przedmioty i jakie sumy są wyłączone spod egzekucji?

  prowadzony na rzecz kilku osób tzw. wspólny wtedy każdej z nich przysługuje kwota wolna. Pamiętaj, że: nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne oraz zasiłki i dodatki rodzinne

 • Zajęcie komornicze wynagrodzenia za prace na 1/2 etatu

  przypadków gdy: 1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności

 • Alimenty po rozwodzie a renta rodzinna

  świadczeniem osobistym, w związku z czym zobowiązanie alimentacyjne wygasa z dniem śmierci uprawnionego bądź zobowiązanego do alimentacji. Ogólne informacje o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami (...)

 • Kwoty wolne od potrąceń

  świadczenia alimentacyjne podlegają potrąceniu do wysokości kwoty stanowiącej proporcjonalną kwotę minimalnego wynagrodzenia o pracę w stosunku do wymiaru czasu pracy na jaki pracownik jest zatrudniony

 • Rozwód a alimenty dla współmałżonka

  się do każdego przypadku zasądzania świadczeń alimentacyjnych, niezależnie od istnienia winy) sąd zasądza świadczenia alimentacyjne w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego

 • Licytacja mieszkania za zaległe alimenty

  lokal. Nie ma natomiast możliwości przeznaczenia części mienia, zwłaszcza o tak zasadniczym znaczeniu jak mieszkanie, na cele alimentacyjne po pierwsze dlatego, że suma uzyskana ze sprzedaży lokalu (...)

 • Alimenty od chorego

  , 3) 60% miesięcznego świadczenia - jeżeli potrąceniu podlegają należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10. Jeżeli należności alimentacyjne, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4, mają (...)

 • Zmiany ważne dla uprawnionych i zobowiązanych do alimentów!

  uprawnionym do alimentów (Dz. U. 2007 r., Nr 192, poz. 1378); Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 r., Nr 9, poz. 59, ze zm.) alimenty, świadczenia alimentacyjne

 • Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

  ma skutek wyłącznie „na przyszłość” (za okres od czasu wydania wyroku). Świadczenia alimentacyjne ze swej natury służą bowiem zaspokajaniu potrzeb bieżących. Możliwość orzeczenia

 • Dla kogo świadczenia rodzinne?

  dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawi tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że: rodzice lub (...)

 • Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

  alimentacyjne, uprzywilejowanie, świadczenia, komornik

 • Obowiązek alimentacyjny. Od kogo możesz żądać środków utrzymania bądź wychowania?

  ;łmałżonkowie mogą stać się względem siebie uprawnionym i zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych. Roszczenie alimentacyjne wobec drugiego małżonka należy realizować z pierwszeństwem przed (...)

 • Kolejność zaspokajania wierzytelności

  jakiej podlega zaspokojeniu kapitał, a także sądowe i administracyjne kary grzywny oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.   Zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym, (...)

 • Kolejność zaspokajania wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

  alimentacyjne ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, syndyk zaspokaja terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego (...)

 • Egzekucja z emerytury

  wyrokiem sądu) mogą być egzekwowane z emerytury. Zgodnie z art. 140 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej należności alimentacyjne mogą być egzekwowane do wysokości 60% emerytury. Zgodnie z pkt 3 tego (...)

 • Jak odzyskać pieniądze od upadłego konsumenta?

  ; jeśli należności te w ten sposób nie będą zaspokojone, zostaną zaspokojone w drodze podziału funduszów masy upadłości. Ciążące na upadłym zobowiązania alimentacyjne syndyk zaspokaja (...)

 • Potrącenie w drodze egzekucji całego wynagrodzenie za pracę dłużnika

  tego rodzaju świadczeń możliwa jest egzekucja należności innych niż świadczenia alimentacyjne, egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. W takim wypadku egzekucja jest możliwa do wysokości (...)

 • Krewni żony, czyli prawne skutki powinowactwa

  (macochy) występują określone możliwości zarobkowe lub majątkowe. Kiedy macosze lub ojczymowi przysługuje roszczenie alimentacyjne względem pasierba? Wymienionym powinowatym roszczenie względem (...)

 • Kilka egzekucji do wynagrodzenia a alimenty

  wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych, wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.Co do zasady należności alimentacyjne mogą (...)

 • Uregulowanie zaległości alimentacyjnych wobec dzieci poprzez przeniesienie własności mieszkania - opinia prawna

  zadłużenie alimentacyjne zmniejszyłoby się o alimenty nie zapłacone córce d 2005 r. Przy czym zwrotu tych zapłaconych po 2005 r. nie może Pan żądać z uwagi na zasady współżycia społecznego. (...)

 • Przedawnienie alimentów

  roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Przedawnieniu nie ulega prawo do alimentacji, lecz tylko roszczenia o świadczenia alimentacyjne. Okoliczność, że (...)

 • Zabezpieczenie wynagrodzenia a alimenty

  - pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy: świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Alimenty na pełnoletnie dziecko

  Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru (...)

 • Niesłuszne alimenty

  Witam wszystkich. Mam problem z moją dziewczyną z którą mam córeczke. ja chce zaopiekować się nimi jak najlepiej potrafie i od początku narodzin (...)

 • co z alimentami gdy była żona wychodzi ponownie za maz

  mam pytanie gdyż rozstałem sie z zona płace wysokie alimenty na dwie córki żona wyszła ponownie za mąż czy w związku z tym musze nadal placic (...)

 • Zaległe alimenty. Pilnie szukam pomocy .

  Witam Jestem płatnikiem alimentów.Moje zadłużenie z tego tytułu wynosiło ok 1500zł do końca 2010r. a od stycznia 2011r już prawie 20000zł. Czy (...)

 • Niemieckie alimenty w Polsce i to od dziadków!!

  mam nadzieje ze ktos sie bedzie orientowal, i w jakis sposob chociaz naprowadzi na wlasciwy tok myslenia !!!.... Jest taka sprawa Razem z mezem mieszkamy (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane