Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Uchwały rady gminy

  terytorialnego w kształtowaniu ich ustroju. Jest to wyrazem zasady samorządności. Po drugie natomiast przepisy ustawy o samorządzie gminnym posługują się pojęciem „uchwała” (...)

 • Przetargi na najem lokali użytkowych

  powinien charakteryzować ustalone zasady.  Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami,  ani ustawy o samorządzie gminnym nie określają w tej sytuacji obowiązku wpłaty (...)

 • Jakim prawem działa samorząd terytorialny?

  : Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 r., Nr 78, poz. 483); Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst pierwotny: Dz. U. 1990 (...)

 • Porada prawna na temat aktualna ustawa o samorządzie gminnym

  Nie szukaj dłużej informacji na temat aktualna ustawa o samorządzie gminnym, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

  uprzednio przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami tej miejscowości, w trybie określonym w art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.2. Rada gminy przedstawia wniosek, (...)

 • Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  stwierdzenie nieważności uchwały przez wojewodę gmina może wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego (art. 98 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Uchwała rady (...)

 • Upoważnienie dokonane przez wójta

  nieobecności. Jakie zadania trzeba by ewentualnie zastrzec do wyłącznej kompetencji wójta w takim przypadku? Proszę o podanie podstawy prawnej odnośnie ww. sytuacji. W ustawie o samorządzie (...)

 • Po co nam samorządowe kolegia odwoławcze?

  przyjętego w ustawie o samorządzie terytorialnym (obecnie: o samorządzie gminnym) podziału zadań gminy na zadania własne i zlecone. Weryfikacji decyzji z zakresu wykonywania (...)

 • Czy radny może zaskarżyć zarządzenie zastępcze wojewody o wygaśnięciu swojego mandatu?

  . 1 i art. 45 ust. 1 Konstytucji. Jeśli rada gminy podejmie uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego, prawo do sądu gwarantuje mu ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie (...)

 • Jak powołać inspektora ochrony danych?

  ;samorządzie powiatowym i art. 8f ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa). W zależności od różnych możliwych rozwiązań stosowanych przez konkretne (...)

 • Działka budowlana

  u.p.z.), następnie kieruje do rady miasta/rady gminy wniosek o podjęcie uchwały o przystąpieniu do zmiany planu (art. 14 ust. 4 u.p.z.). Po rozpoznaniu wniosku rada miasta/rada gminy podejmuje (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Ustawa o samorządzie gminnym

  Witam, zastanawia mnie pewien art. z ustawy o samorządzie gminnym. Dokładniej artykuły 24a i 24b, jak należy je interpretować? Czy te zapisy dotyczą (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane