Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

    Stan faktyczny   Kilka lat temu (około 4) rodzice podarowali córce dom jednorodzinny, który wyczerpywał cały ich majątek (sporządzono akt notarialny)). W akcie tym darczyńcy

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  uczestnika funduszu inwestycyjnego na wypadek śmierci Od dnia śmierci uczestnika funduszu.     Darowizna, która została zawarta w innej formie niż akt notarialny Od dnia, (...)

 • Zachowek a udokumentowanie wcześniejszych darowizn

  formy np. w przypadku nieruchomości). Możliwe jest więc wykazanie tych faktów np. zeznaniami świadków. zachowek, udokumentowanie darowizn, uprawniony do zachowku, akt notarialny, (...)

 • Porada prawna na temat akt notarialny a zachowek

  Nie szukaj dłużej informacji na temat akt notarialny a zachowek, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Roszczenie o zachowek a darowizna

  Moja matka darowała (akt notarialny) mojemu bratu kamienicę w 1999 r. Matka obecnie żyje, czy po jej śmierci będę miał prawo domagać się od brata zachowku? Zgodnie z przepisem art. 991 Kodeksu

 • Darowizna mieszkania spółdzielczego

  Moi rodzice darowali mojej siostrze poprzez akt notarialny mieszkanie własnościowe którego byli właścicielami. Aktu darowizny dokonali nie uwzględniając mojej osoby ani nie powiadamiając mnie (...)

 • Prawo do odpisu dokumentu z księgi wieczystej

  wieczystej. Zgodnie z ustępem 4 tego samego artykułu, akta ksiąg wieczystych (w ich skład wchodzą wszelkie dokumenty stanowiące podstawę wpisów do księgi wieczystej - a zatem także akt notarialny

 • Prawa do spadku a przeniesienia własności

  , spadkodawca, spadkobierca, dział spadku, podział, zachowek, księga wieczysta, notariusz, akt notarialny

 • Umowa darowizny przenosząca własność gospodarstwa rolnego a zaliczenie jej na poczet zachowku

  się przy ustalaniu zachowku. umowa, darowizna, gospodarstwo, zachowek,, rolne, akt notarialny, własność, zaliczenie, spadek, umowa

 • Darowizna a zachowek

  , akt notarialny, uzupełnienie zachowku

 • Zrzeczenie się zachowku

  przypadku prawa do zachowku. zachowek, zrzeczenie się dziedziczenia, akt notarialny, spadek

 • Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku

  postanowienia co do istoty sprawy ani innego orzeczenia kończącego postępowanie; sprawa jest zakończona z chwilą dokonania czynności. spadek, przedawnienie, termin przedawnienia, zachowek, testament (...)

 • Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia

  lub zmieniającego postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo postanowienia uchylającego zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz sygnaturę akt sprawy, albo datę oraz miejsce (...)

 • Obowiązki notariusza przy sporządzaniu aktu

  było odczytać, a przekreślenia te należy na końcu aktu omówić przed złożeniem podpisów. Przekreślenia nie omówione uważa się za nie dokonane. notariusz, notariat, akt notarialny, obowiązki (...)

 • Określenie adresu osoby występującej w akcie notarialnym - opinia prawna

  rozumienie pojęcia „miejsce zamieszkania” w świetle przepisów prawa cywilnego. określenie, adres, akt notarialny, podpis, strona, stawający

 • Ważność aktu notarialnego

  publicznego. Akt notarialny poświadcza prawdziwość zdarzenia, które wynika z aktu. Akt notarialny powinien zawierać: dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby (...)

 • Darowizna a zachowek

  . 991 par. 1 k.c.). Roszczenie o zachowek charakterystyczne jest dla dziedziczenia testamentowego, niemniej Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lutego 2004 roku, sygn. akt II CK 444/2002 wskazał, iż jeżeli

 • Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

  wystarczającą podstawą egzekucji jest akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności (którą nadaje na wniosek wierzyciela sąd rejonowy). Tytułem egzekucyjnym jest również akt (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek

  ;łspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (wyrok Sądu Najwyższego z 13 lutego 2004 roku, sygn. akt II CK 444/2002).Zachowek (...)

 • Elementy aktu notarialnego

  Jakie elementy powinien zawierać akt notarialny? Zgodnie z ustawą prawo o notariacie: Art. 92. § 1. Akt notarialny powinien zawierać: 1) dzień, miesiąc i rok sporządzenia (...)

 • Kupujemy mieszkanie - u notariusza

  ;wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywania sądom oraz prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1645). notariusz, akt notarialny

 • Poprawki i dopiski w akcie notarialnym

  publicznego i sporzadzony przez niego akt notarialny jest dokumentem urzędowym. W związku z tym jego sporządzenie podlega szczególnym rygorom. Akt notarialny dotyczący czynności (...)

 • Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

  potrzebny jest szereg dokumentów, a najważniejsze to albo akt notarialny, albo akt własności ziemi. Próbowaliśmy szukać kopii dokumentu w archiwach, zarówno przy sądzie, (...)

 • Wymagalność roszczenia o zachowek

  testamentu, dokładnie – w dniu następnym. zachowek, wymagalność, roszczenie, pozew, testament, ogłoszenie testamentu

 • Uchylenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia

  odrzucenia tego samego spadku przez różnych spadkobierców Należy odróżnić notarialny akt poświadczenia dziedziczenia od aktu notarialnego dotyczącego jedynie odrzucenia spadku. Zarejestrowany (...)

 • Tytuł wykonawczy - twoja podstawa do wszczęcia egzekucji

  również wskazany jest termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności, akt notarialny, w którym niebędący dłużnikiem osobistym (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Akt notarialny a zachowek po śmierci.

  Witam serdecznie. Rok temu otrzymałem mieszkanie w darowiźnie od swojej babci, którą się opiekuję. W akcie notarialnym została wypisana umowa (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • darmowizna przed śmiercią-zachowek plus oplaty

  Witam Bardzo Was proszę o pomoc. Babcia 3 lata temu za zywota zapisala mi umową darowizny mieszkanie. babcia po smierci dziadka byla jeynym włascicielem (...)

 • Darowizna Babcia - Wnuk - Mieszkanie

  Witam. Moja Babcia wyraziła chęć przekazania mi swego 50m2 mieszkania w darowiźnie. Wobec powyższego najpierw należało owe mieszkanie wykupić od (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane