Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym

  miesiącu – bez uzupełniania za dni nieusprawiedliwionej nieobecności. W liczbie dni, które pracownik miał obowiązek przepracować, nie uwzględnia dni nieusprawiedliwionej (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  rektora, uzyskać urlop bezpłatny dla celów naukowych. 5. Nauczyciel akademicki zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po przepracowaniu co najmniej pięciu lat w uczelni ma (...)

 • Urlopy i zwolnienia

  zdobywającemu wiedzę z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Jest to urlop płatny. Wymiar tego urlopu wynosi: 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych 6 (...)

 • Porada prawna na temat 5 dni urlop dla górników

  Nie szukaj dłużej informacji na temat 5 dni urlop dla górników, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Karta Nauczyciela

  pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5. 10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału (...)

 • Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  11 dni. Jako, że suma wymiaru urlopu (wykorzystanego w naturze oraz odebranego w formie ekwiwalentu) nie morze przekroczyć maksymalnej wielkości dla danego pracownika (dla Pani Jadzi 26 (...)

 • Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

  , a sama uroczystość z jakichś przyczyn powodu się nie odbyła, to nie spełnia on tym samym uprawnień do skorzystania z urlopu okolicznościowego. W takiej sytuacji powinien wziąć urlop wypoczynkowy, (...)

 • Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  za 3/12 urlopu, czyli za 5 dni. Gdyby natomiast pracownik wykorzystał cały przysługujący mu urlop (czyli 20 dni) w lutym, wtedy pracodawca nie mógłby żądać od niego zwrotu (...)

 • Wymiar urlopu nauczycielskiego

  ; Urlopy bezpłatne Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn. Urlop ten udzielany jest przez dyrektora (...)

 • Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

  Kiedy przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?  Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będziesz miał od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie (...)

 • Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady

  następuje to na podstawie porozumienia pracownika z pracodawcą. Pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na swój wniosek, który pracodawca uwzględnia (tzw. „urlop na żądanie”). Urlop

 • Urlop macierzyński - ojciec może z niego korzystać

  ;źniej siedem dni przed jego rozpoczęciem. Ojciec musi wykorzystać urlop ojcowski zanim dziecko skończy rok. bezpłatny urlop wychowawczy - maksymalnie 3 lata - każdy tata ma prawo pójść (...)

 • Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

  wymiarze 20 dni, nabył prawo do 5 dni urlopu po przepracowaniu okresu 3 miesięcy. Pracodawca, Jan Kowalski, nie udzielił mu jednak urlopu, a zatem zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu. (...)

 • W jakim czasie można wykorzystać urlop okolicznościowy - opinia prawna

  , iż jest to dzień jego urodzenia oraz dzień bezpośrednio po lub przed tym dniem. Przepisy rozporządzenia nie nakazują jednak, by urlop ten był udzielony wyłącznie w te dni. Pracodawca ma (...)

 • Prawa ojca

  . Do najważniejszych uprawnień przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, (...)

 • Dodatkowy urlop dla pracownika socjalnego

  socjalny może wykorzystać w/w uprawnienia w częściach, np. 5 dni w roku 2006 a następne 5 dni w 2007, czy zobowiązany jest wykorzystać 10 dno w danym roku, a następnie po dwóch (...)

 • Wypowiedzenie a proporcjonalny ekwiwalent za urlop

  zaś, który aktualnie zatrudnia pracownika powinien wypłacić mu ekwiwalent za faktycznie przysługujący urlop w stosunku proporcjonalnym. Jeśli pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu zaległego (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?

  przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, możliwość obniżenia (...)

 • Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

  Pracownik przebywał przez 16 kolejnych dni na urlopie, z tego na 11 dni wziął urlop wypoczynkowy zaś 5 dni były to niedziele i święta. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma (...)

 • Przygotuj się na wakacje

  kuriera. ##baner## Zwierzęta  Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami

 • Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

  specjalizacji na 5 lat, a który 2 razy (w różnych latach specjalizacji) był na ZLA w wymiarze 60 dni (czyli 2x 60 dni):  specjalizacja ulega wydłużeniu o 120 dni, (...)

 • Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

  wybitne osiągnięcia na rok akademicki. Doktorant może otrzymywać stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz stypendium dla najlepszych doktorantów (...)

 • Urlop ojcowski - kiedy można wykorzystać i komu przysługuje

  . tuż po porodzie, aby zająć się nią i noworodkiem. Wniosek o urlop należy złożyć u pracodawcy najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Urlop należy wykorzystać zanim dziecko (...)

 • Kodeks pracy

  związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. § 3.  § 4.  (...)

 • Prawo własności przemysłowej (art. 255 - 282)

  . 4 i 5. 4. Ogólne wytyczne, o których mowa w ust. 3, Prezes Urzędu Patentowego wydaje po zasięgnięciu opinii lub na wniosek Kolegium Ekspertów.  5. Ogólne wytyczne Prezesa, (...)

 • Urlop wypoczynkowy nauczyciela

  mają prawo do 28 dni wolnego licząc z niedzielami i sobotami. nauczyciel, urlop, zatrudnienie, urlop wypoczynkowy, wymiar urlopu

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • Ile urlopu mi się należy???

  Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu (...)

 • Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • URLOP

  Mam prośbe!otoz potrzebuje aby ktoś pomógł mi dokladnie wyliczyć ile należy mi się dni uropu.Od czerwca 99 roku zaraz po 4 letnim liceum ekonomicznym (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane