Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  oraz osób pobierających zasiłek macierzyński w czasie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński za okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego wynikającego z łączenia przez pracownika (...)

 • Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym

  ., korzystała z urlopu wypoczynkowego od 1 do 26 lipca 2018 r. Od 27 lipca 2018 r. pani Anna jest na urlopie wychowawczym. Pracodawca przy ustalaniu podstawy wymiaru składek bierze pod uwagę (...)

 • Urlopy i zwolnienia

  kolejnego urlopu w przypadku zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Wymiar urlopu wypoczynkowego Wymiar (...)

 • Porada prawna na temat 1 16 etatu ile to godz urlopu wypoczynkowego

  Nie szukaj dłużej informacji na temat 1 16 etatu ile to godz urlopu wypoczynkowego, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Prawa ojca

  urlopu macierzyńskiego (części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) albo urlopu rodzicielskiego lub jego części. Przewidziały także nowe sytuacje, których wystąpienie (...)

 • Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  wypoczynkowego Ci się należy? Wymiarem urlopu wypoczynkowego jest liczba dni roboczych wolnych od pracy, przysługująca pracownikowi posiadającemu prawo do urlopu. Wymiar urlopu (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?

  . Nowe przepisy poszerzyły bowiem krąg pracowników uprawnionych do przejęcia części urlopu macierzyńskiego (części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) albo urlopu (...)

 • Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

  może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego Na mocy art. 1821 § 5 k.p. pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może (...)

 • Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania (stan prawny sprzed nowelizacji z dnia 19 grudnia 2006 r.)

  rodzinnego, ma prawo do 16 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Jeżeli pracownik przyjął dziecko (...)

 • Urlop zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu

  ? W jaki sposób należy to przeliczać? Udzielanie urlopu wypoczynkowego reguluje art. 154[2]. § 1 Kodeksu pracy. Art. 154[2].  § 1Urlopu udziela się w dni, (...)

 • Wypowiedzenie pracy złożone przez pracownika

  bieżącym roku (2008) do 5 dni urlopu wypoczynkowego (był zatrudniony 4 miesiące na ¾ etatu, co daje 5 dni ). Zaległym urlopem w podanej sytuacji jest 7 dni urlopu (...)

 • Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady

  z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego. Pracodawca ma w takiej sytuacji obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego. W razie niewykorzystania urlopu w roku kalendarzowym (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  akademickich podejmujących zatrudnienie w ramach stosunku pracy:  1) w urzędach, o których mowa w art. 1 ust. 1 ust. 2 pkt 1, 2, 4 4a ustawy z dnia 16 września (...)

 • Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

  . 1 pkt 2, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, tj. 9 sierpnia, z mocą od dnia 1 lipca 2018 r. (przepis dotyczy prawa do wyrobów medycznych przyznanego nowej grupie

 • W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

  przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania tego urlopu w okresie wypowiedzenia. Pracownik jest związany decyzją pracodawcy. Jeśli (...)

 • Kodeks pracy

  , że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 - 3 miesiące.§ (...)

 • Obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego

  wymiaru urlopu. Podstawą wymiaru urlopu są pełne lata ( art. 154 par. 1 k.p.), chyba, że chodzi o pracownika zatrudnionego po raz pierwszy w życiu, gdzie podstawą są miesiące ( art. (...)

 • Sposób liczenia urlopu wypoczynkowego

  (nieosiągnięcie stażu 10 letniego) jeśli pracuje na pełny etat. Skoro pracownik pracuje na 4/5 etatu, wymiar jego urlopu wynosi 16 dni. Urlop jest udzielany w wymiarze 8 godzin w dni (...)

 • Udzielanie urlopu-przepisy przejściowe

  artykułem (w wersji sprzed 1 stycznia 2004r.) pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy pracy, w wymiarze połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu (...)

 • Urlop wypoczynkowy dla niepełnoetatowca

  powyższym ile dni urlopu przysługuje zatrudnionemu na 1/22 etatu, którego wymiar urlopu wynosi 35 dni? Jak to wyliczyć? Zgodnie z art. 64 ust. 3 Karty nauczyciela (dalej: k.n.), (...)

 • Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

  kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy. Kiedy więc pracownik ma prawo skutecznie żądać udzielenia urlopu? Tak przepisy, jak i doktryna, (...)

 • Karta Nauczyciela

  . 1 ust. 1 1a,   b) jest nauczycielem zatrudnionym w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 1,   c) jest

 • Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

  ust. 1 pkt 1 ustawy nie zawiera warunku handlu na stacji paliw płynnych wyłącznie paliwami, w związku z czym należy przyjąć, że o ile handel będzie odbywał się w obrębie stacji (...)

 • Świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla

  5238Godz. otwarcia: pon.-pt. 8-20 36.     Tauron Wydobycie SA (Szyb Piłsudski)pokoje nr 6, 7,43-600 Jaworzno, ul. Krakowska 6Tel. 32 618 5653, 32 618 5437, 32 618 5224Godz. otwarcia: (...)

 • Urlop wypoczynkowy nauczyciela

  sposób ma tu zastosowanie art. 154 [2] par. 2 zgodnie, z którym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy? Poza tym jak naliczyć urlop dla wychowawcy zatrudnionego na 3/4 etatu i 1/2 etatu? (...)

 • Ilość dni urlopu wypoczynkowego

  Sytuacja: Jestem (emerytką) zatrudnioną w handlu na 1/2 etatu ,a pracuję codziennie po 4 godziny i co drugą sobotę też 4 godziny . Pytanie: Ile przysługuje mi dni urlopu wypoczynkowego. (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Ile urlopu mi się należy???

  Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu (...)

 • Ile przysługuje mi urlopu

  Witam, pracuje od 01.10.2006 w pewnej firmie i chce wziac w kwietniu, ile do tego czasu bedzie mi przyslugiwac urlopu? Ukonczylem srednia szkole z matura.Jestem (...)

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Urlop na żądanie

  Witam - mam następujący problem: pracuję w systemie 12 godzinnym i dostaliśmy niedawno taki komunikat:"Każdemu z was przysługują 4 dni po 8 godzin (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane